Przejdź do treści

Klimatyzacja w aucie – kosztowny luksus

Klimatyzacja w samochodach osobowych nikogo już nie dziwi. Przez większość osób traktowana jest jako element podstawowego wyposażenia, które nie powinno mieć znaczącego wpływu na wartość rynkową pojazdu. Czy słusznie?

artykuł sponsorowany

Niekoniecznie. Mimo faktu, że różnego rodzaju klimatyzacje są dostępne w wielu modelach pojazdu w dalszym ciągu jest ona traktowana jako wyposażenie dodatkowe, które w dodatku bywa dość kosztowne.

Jakie są rodzaje klimatyzacji? Jak funkcjonuje ta instalacja i jakie koszty pochłania?

Sama budowa klimatyzacji nie jest szczególnie zaawansowana. Składa się bowiem przede wszystkim ze sprężarki, parownika i skraplacza. Dodatkowo potrzebny jest oczywiście czynnik chłodzący. Te, które były stosowane jeszcze kilkanaście lat temu nie sprzyjały środowisku, ale dzisiejsze są już bardziej ekologiczne. Ich zagadnienie to kwestia bardzo złożona i wieloaspektowa. Parametry są zróżnicowane podobnie jak sposób działania.

Jeśli chodzi o rodzaje klimatyzacji to wyróżnia się manualną oraz elektroniczną, znaną wszystkim szerzej pod nazwą climatronic. Ten z kolei dzieli się na jednostrefowy oraz dwustrefowy. Klimatyzacja elektroniczna jest oczywiście lepszym rozwiązaniem, o czym świadczy system jej działania oraz większy komfort użytkowania. Dlaczego posiadanie klimatyzacji w samochodzie wiąże się z wysokimi wydatkami? Przede wszystkim jej stosowanie wpływa na zwiększone zużycie paliwa. Ceny paliwa same w sobie są wysokie, dlatego wielu kierowców w dalszym ciągu decyduje się na jazdę przy otwartej szybie(w gorące dni). Niemniej jednak nie zmienia to faktu, że jest to gadżet, który niezwykle ułatwia codzienne funkcjonowanie i zawodowi kierowcy, czy osoby, które dużą część czasu spędzają za kółkiem nie potrafią wyobrazić sobie życia bez niej.

O czym należy pamiętać posiadając klimatyzację w samochodzie?

Panujące w instalacji warunki sprzyjają rozwojowi grzybów, dlatego też klimatyzację należy regularnie odgrzybiać. Środek chłodzący niestety się zużywa, dlatego konieczne jest również jego uzupełnianie. Koszt kompleksowego serwisowania klimatyzacji nie jest szczególnie wysoki i nie powinien przekraczać kwoty stu złotych, w większości zakładów mechanicznych. Wydaje się więc, że stawka nie jest szczególnie wygórowana.

Do kolejnych kosztów należy jednak doliczyć także naprawy typowych usterek, z którymi borykają się kierowcy a zaliczają się do nich między innymi:

  • uszkodzenia filtra przeciwpyłkowego i niedrożność osuszaczy
  • awarie elektromagnetycznego sprzęgła kompresora lub sprężarki
  • uszkodzenia sprzęgła sprężarki.

Trzy powyższe awarie są zwykle najpoważniejsze i zupełnie uniemożliwiają pracę klimatyzatora. Pozostałe można naprawić samodzielnie, wystarczy tylko podstawowa wiedza z zakresu działania instalacji.

Warto pamiętać, że takie objawy jak:

  • chłodzenie z przerwami
  • całkowity brak chłodzenia
  • hałas przy uruchamianiu klimatyzacji
  • niemożność uruchomienia klimatyzacji

nie muszą świadczyć o żadnych poważnych problemach. Czasami powód jest bardzo prozaiczny i może dotyczyć zbyt małej ilości płynu chłodzącego w zbiorniku. Wówczas wystarczy po prostu jego uzupełnienie.

Czy serwisowanie zawsze należy zlecać specjalistom?

Niekoniecznie. Jak już zostało wspomniane niektóre naprawy można przeprowadzić samodzielnie. Brak wiedzy można uzupełnić, dzięki specjalistom, którzy podpowiedzą jakie kroki należy poczynić, aby dotrzeć do źródła problemu i skutecznie go zlikwidować. Sama klimatyzacja samochodowa online to z kolei idealne rozwiązanie, dzięki któremu można pod okiem fachowców przeprowadzać poszczególne testy dotyczące sprawności działania poszczególnych podzespołów układu. Często zdarza się, że przydomowy warsztat nie jest wyposażony w niezbędne narzędzia, które pozwolą na sprawną naprawę poszczególnych części. Wówczas warto znaleźć również dobrze wyposażony sklep internetowy, w którym za rozsądną cenę będzie można je nabyć.

2 komentarze do “Klimatyzacja w aucie – kosztowny luksus”

  1. Może warto podac kilka przykladowych „warsztatow” i „sklepow”. Jeszcze lepszym rozwiazaniem jakis „vblog” a jesli nie chce sie tworzyc kryptoreklamy to chcby tagi do wyszukiwarki by artykol byl komleksowy i w pelni pomocny. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.