Przejdź do treści

Tablice rejestracyjne – garść faktów

Tablice rejestracyjne to obowiązkowe wyposażenie każdego samochodu. Funkcjonowanie bez ich obecności, poza walorami estetycznymi, byłoby raczej niemożliwe. Skoro są tak istotne, warto zapoznać się z kilkoma faktami na ich temat.

art. sponsorowany

Kiedy wprowadzono tablice rejestracyjne?

Pierwsze sztuki tablic wprowadzono najprawdopodobniej w 1893 roku w Paryżu. Niektóre źródła podają, że stało się to równolegle w USA. Kilka lat później tablice dotarły m.in. do Niemiec oraz Holandii, w której zastąpiły „drogową przepustkę”. W Polsce pierwsze tablice rejestracyjne pojawiły się w roku 1922. Jedna lub dwie litery (czerwone) na początku oznaczały województwo, następujący po nich numer w kolorze czarnym identyfikował pojazd.

Gdzie powinny być przymocowane tablice?

Tablica rejestracyjna składa się z dwóch zasadniczych elementów – blaszki z wygrawerowanym numerem oraz plastikowej ramki. Tablica musi być przymocowana w widocznym miejscu zarówno z przodu, jak i tyłu pojazdu. Urząd Komunikacji dostarcza właścicielowi pojazdu także nalepkę legalizacyjną, którą należy nakleić na przedniej szybie. Za brak tablic rejestracyjnych lub niewidoczne tablice policjant może nałożyć na nas mandat.

Co to są „czarne tablice”?

Czarne tablice lub – jak kto woli – „czarne blachy” są dziś obiektem poszukiwań wielu motoryzacyjnych spotterów. Oznaczają nic innego, jak tablice wyprodukowane do roku 2000. Po polskich drogach jeździ jeszcze wiele pojazdów z tego typu oznakowaniem. Białe znaki na czarnym tle zostały zastąpione na przełomie XX i XXI wieku przez nowe, lepiej widoczne w ciemności tablice rejestracyjne, które znamy dziś. Na przestrzeni lat podlegały one jedynie nieznacznym modyfikacjom.

Jakie są rodzaje tablic rejestracyjnych?

W Polsce wyróżniamy tablice rejestracyjne: samochodowe, motocyklowe, tymczasowe, zabytkowe, dyplomatyczne, wojskowe, instytucji porządku publicznego oraz indywidualne. Tablice tymczasowe charakteryzują się czerwoną czcionką. Tablice zabytkowe – żółtym tłem. Wojskowe zawsze zaczynają się na literę „U”. Druga litera określa przeznaczenie pojazdu. Z kolei tablice policyjne zawsze zaczynają się na literę „H”, gdzie drugi znak jest wyróżnikiem służby np. „HA” oznacza Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Firmą zajmującą się m.in. produkcją tablic informacyjnych oraz rejestracyjnych, ramek i podkładek do tablic rejestracyjnych a także uszczelek oraz produktów domingowych 3D jest firma www.unital.com.pl

Jak czytać współczesne tablice?

Pierwszym elementem z lewej strony jest tzw. „Euroband” – niebieski pasek z flagą UE oraz oznaczeniem konkretnego państwa. Pierwsza litera na tablicy oznacza województwo, natomiast jedna lub dwie następne – powiat . Jeśli jest to jedna litera, mamy do czynienia z miastem na prawach powiatu. Następnie znajduje się nalepka legalizacyjna. Po niej widnieje indywidualny dla każdego pojazdu numer rejestracyjny (wyróżnik).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.