Przejdź do treści

DTM: Hockenheim – pierwszy weekend za nami

A163660_large

Sobotni wyścig DTM

Edoardo Mortara został pierwszym zwycięzcą w sezonie 2016. Włoch wraz ze swoim Audi RS5 zdominował wyścig otwarcia na Hockenheim. Mortara prowadzenie w wyścigu objął zaraz po starcie objeżdżając Nico Müllera startującego z pole-position. Drugie miejsce w 40. minutowym wyścigu zgarnął Robert Wickens. Prowadzony przez niego Mercedes-AMG C 63 DTM minął linię mety 1,6 sekundy po zwycięzcy. Z trzeciego miejsca na podium mógł cieszyć się Nico Müller, który tym samym zdobył swoje pierwsze podium w DTM. Najlepszym kierowcą BMW został Bruno Spengler, który swoje M4 DTM dowiózł na szóstym miejscu.

Przy temperaturze w okolicach 28 stopni, akcja była szczególnie gorąca w początkowej fazie wyścigu. Mogliśmy oglądać walkę o wszystkie pozycje i nie obyło się bez uszkodeń. Z 24 samochodów, które pojawiły się na starcie, do mety dojechała tylko szesnastka. Wyścig skończył się przedwcześnie między innymi dla Timo Scheidera czy Timo Glocka – odpowiednio na pierwszym i drugim okrążeniu. Dla Mike’a Rockenfellera był to 100. start w wyścigu DTM, który jednak trwał tylko cztery okrążenia.

Niedziela

Bohaterem drugiego dnia na Hockenheim został Paul di Resta, który wygrał w cuglach niedzielny wyścig. Prowadzony przez niego Mercedes-AMG C 63 DTM przekroczył linię mety z przewagą ponad 13 sekund. Dla Di Resty było to siódme zwycięstwo w serii DTM. Jego ostatnia wygrana to jesień i wyścig na Hockenheim z 2010 roku. Na drugiej i trzeciej pozycji pojawili się odpowiednio Timo Glock i Augusto Farfus. Niemiec został jednak zdyskwalifikowany za zbyt szeroką tylną klapę w swoim BMW, więc ostatecznie na podium obok Di Resty znaleźli się Augusto Farfus i Maxime Martin. Nico Müller, który w sobotę zdobył pierwsze podium był najlepszym kierowcą Audi kończąc niedzielne zmagania na ósmej pozycji.

Pierwsze okrążenia wyścigu były bardzo zbliżone do sobotniego wyścigu. Ponownie mogliśmy podziwiać walkę bok w bok, co kończyło się bolesnymi kontaktami między autami. Z wyścigiem pożegnało się aż trzech Mistrzów serii – Bruno Spenger, Timo Scheider i Mattias Ekström, który po udanym występie w Mistrzostwach Świata Rallycross miał nadzieję na podobny wynik w wyścigu DTM.

Cały weekend

Po dwóch pierwszych wyścigach tego sezonu liderem w klasyfikacji kierowców jest Paul di Resta z 37. punktami Drugi Robert Wickens ma 26 punktów, a trzeci Edoardo Mortara 25. W klasyfikacji producentów lideruje Mercedes – 83 punkty, przed BMW (72) i Audi (47).

Następna runda już 21-22 maja, na torze Spielberg w Austrii.