Przejdź do treści

Toyota potrójnym mistrzem NASCAR

Toyota zdobyła pierwszy w swojej historii tytuł mistrza producentów w serii NASCAR Sprint Cup, kończąc długoletnią dominację Chevroleta. Zespół japońskiego producenta zwyciężył także w serii NASCAR Xfinity, a mistrzem kierowców Xfinity został Daniel Suarez reprezentujący japońską markę. W ten sposób zakończył się 10. sezon Toyoty.

NASCAR Sprint Cup

W ostatnim wyścigu NASCAR Sprint Cup Series, na torze Homestead-Miami Speedway, Kyle Busch prowadzący Toyotę Camry zajął 6. miejsce, co zapewniło Toyocie zwycięstwo w klasyfikacji generalnej producentów i tytuł mistrzowski. Kierowcy Toyoty wygrali 16 z 36 wyścigów sezonu 2016. Wygrana Toyoty zakończyła dominację Chevroleta, który w poprzednich latach zdobył 13 tytułów mistrzowskich pod rząd.

„Nasz pierwszy tytuł mistrza NASCAR Sprint Cup to ogromne osiągnięcie. Udało nam się wreszcie osiągnąć cel, który przyświecał nam od samego początku naszego udziału w serii” – powiedział Ed Laukes, wiceprezydent Toyota Motor Sales USA. – „Współpraca ze świetnymi zespołami – Joe Gibbs Racing i Furniture Row Racing – okazała się przełomowa i spowodowała, że jesteśmy pierwszą marką od 13 lat, która pokonała Chevroleta”.

Zespół Joe Gibbs Racing wywalczył w tym sezonie 12 zwycięstw, natomiast team Furniture Row Racing, który dołączył do Toyoty w tym roku, dodał do tej liczby 4 kolejne. Kyle Busch, mistrz kierowców w sezonie 2015, i Martin Truex Jr. wygrali po 4 wyścigi, Carl Edwards trzy, a Denny Hamlin i Matt Kenseth po dwa. Busch i Edwards do ostatniego wyścigu walczyli o tytuł mistrza kierowców, jednak ostatecznie w rywalizacji wygrał Jimmie Johnson, po raz siódmy w swojej karierze.

NASCAR Xfinity

Ogromną niespodziankę sprawił kierowca Toyoty, Daniel Suarez, który wywalczył mistrzostwo kierowców w serii NASCAR Xfinity. Pochodzący z Meksyku Suarez z zespołu Joe Gibbs Racing jest pierwszym kierowcą nieurodzonym w USA, który kiedykolwiek zdobył tytuł mistrza w amerykańskich seriach NASCAR. Jego świetne wyniki zapewniły Toyocie drugi tytuł mistrza producentów w tym sezonie.
Toyota zadebiutowała w 2007 roku, startując na początku w serii NASCAR Camping World Truck Series. W serii NASCAR Sprint Cup japoński zespół wziął udział dotąd w 360 wyścigach, wygrał 95 z nich i 90 razy startował z pole position.

Źródło: CompexPR