Przejdź do treści

Czy hybryda się opłaca? Sprawdzamy koszty utrzymania takiego auta

czy samochody hybrydowe są opłacalne? Chcesz kupić samochód hybrydowy?


O ile samochody elektryczne nadal budzą wiele wątpliwości, tak hybrydy cieszą się rosnącą popularnością. Czy to oznacza, że zakup takich pojazdów jest opłacalny w kontekście późniejszej eksploatacji? Dowiedz się, jakie są koszty utrzymania samochodu hybrydowego.

art. sponsorowany

W pierwszym kwartale 2019 roku zarejestrowano w Polsce ponad 6 500 nowych pojazdów hybrydowych – tak wynika z informacji opublikowanych przez Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR. Jest to liczba o niemal 1200 większa w porównaniu z analogicznym okresem 2018 roku, co świadczy o opłacalności zakupu takich pojazdów.

Hybryda droższa od klasycznych modeli

Inwestycja w samochód hybrydowy jest wyższa w porównaniu do analogicznych modeli np. z silnikami benzynowymi. Różnice są znaczące, co może na starcie zniechęcać do zakupu. Nie warto jednak ograniczać się wyłącznie do ceny nabycia – na wydatek należy spojrzeć w znacznie szerszej perspektywie, uwzględniając przede wszystkim koszty utrzymania samochodu.

Hybryda a koszty tankowania

Ceny paliw utrzymują się na dość wysokim ale stabilnym poziomie albo też stopniowo rosną. Uwzględniając ten fakt, zakup samochodu hybrydowego może okazać się trafioną inwestycją? Dlaczego? Już biorąc pod uwagę tylko różnicę w wydatkach związanych z tankowaniem, koszt nabycia hybrydy zwróci się średnio po 8 latach. Zwrot będzie szybszy, jeśli ceny paliw będą rosły, a Ty będziesz korzystał z pojazdu bardzo często.

Załóżmy, że 1 l benzyny kosztuje 5 zł – w optymistycznym wariancie. Wówczas zysk związany z tankowaniem hybrydy może osiągnąć poziom nawet 1500 zł w porównaniu z tankowaniem auta benzynowego. Oszczędność będzie tym większa, im wyższa cena paliwa.

Samochód hybrydowy a koszty napraw

W pierwszych latach użytkowania wszystkie auta – niezależnie od wersji silnikowej – są najmniej awaryjne. Im dłużej są eksploatowane, tym większe ryzyko usterek czy uszkodzeń. Koszty napraw mogą stanowić poważne obciążenie domowego budżetu – wszystko zależy od tego, jaki element wymaga interwencji mechanika czy blacharza-lakiernika.

Z wysokimi kosztami należy liczyć się wówczas, gdy zachodzi konieczność naprawy np. koła dwumasowego, paska rozrządu, skrzyni biegów, turbosprężarki. Dotyczy to jednak właścicieli samochodów z silnikiem benzynowym oraz dieslem. Nie obowiązuje natomiast posiadaczy hybryd. Dlaczego? Takie pojazdy nie mają sprzęgła, alternatora, wtryskiwaczy oraz wielu innych awaryjnych części, których naprawa może „pociągnąć po kieszeni”.

Jak wynika z powyższych analiz, koszty utrzymania samochodu hybrydowego przemawiają na korzyść zakupu tego pojazdu. Wydatek może dość szybko się zwrócić, porównując koszty użytkowania benzyniaków czy diesli. Oczywiście cena takiego samochodu jest wyższa niż klasycznych wersji, jednak to również nie powinno być problemem. Banki mają ciekawe propozycje dla kierowców, chcących kupić swój samochód na raty. Przykładem jest Kredyt SMARTPLAN na nowe samochody w Toyota Banku (RRSO 8,41%).

1 komentarz do “Czy hybryda się opłaca? Sprawdzamy koszty utrzymania takiego auta”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.