Hasło „sprzedam auto” znaleźć można na wielu stronach internetowych, nie brakuje także podobnych ogłoszeń w prasie, nadal nieźle sobie radzą także giełdy samochodów używanych. Coraz więcej osób jednak pierwsze poszukiwania prowadzi w Internecie. Jak i gdzie szukać samochodu?
- Kupię auto – gdzie go szukać?
- Jakie informacje powinien podać sprzedający?
Kupię auto – gdzie go szukać?
W Internecie nie brakuje ofert sprzedaży samochodów. Można ich szukać na najbardziej popularnych platformach sprzedażowych, jak i tych dedykowanych wyłącznie samochodom. Wydaje się, że to drugie rozwiązanie jest lepsze. Warto przede wszystkim jednak wybierać takie platformy jak https://autoplac.pl/, które oferują kompletną i pełną informację o pojeździe. Znaczenia w tym przypadku nie ma tak bardzo sposób prezentacji tych danych, liczy się natomiast ich kompletność. Nawet przy wstępnym rozpoznaniu klient powinien zwracać uwagę na coś więcej, aniżeli tylko rocznik, liczbę przejechanych kilometrów i stan pojazdu. Ważne jest także, aby od razu dostępne były dane kontaktowe do osoby sprzedającej. Wątpliwość powinny wzbudzać platformy wymagające wysłania SMSa, podania swoich danych kontaktowych w celu uzyskania maila czy telefonu do osoby sprzedającej.
Jakie informacje powinien podać sprzedający?
Przy kupnie i sprzedaży auta liczyć się oczywiście powinien model i rocznik jego produkcji. Do podstawowych informacji należy również przebieg. Ważną kwestią jest oczywiście moc silnika, jego pojemność, rodzaj nadwozia, typ skrzyni biegów. To zestaw kluczowych danych. Przy samochodach używanych kluczowa jednak powinna być także historia samochodu. Na profesjonalnych stronach z używanymi pojazdami przy każdym modelu pojawiają się szczegółowe informacje dotyczące pierwszej rejestracji w Polsce, tego czy sprzedawcą jest pierwszy czy kolejny właściciel. Od razu można także sprawdzić, kiedy były przeprowadzane badania techniczne, z jakim wynikiem i do kiedy samochód ma ważne aktualne badanie. Sprzedawcy ujawniają także informacje o ważności OC. To wszystko składa się na obraz samochodu, daje potencjalnemu klientowi szerszy ogląd, na to z jak traktowanym pojazdem ma on do czynienia. Bardzo ważne jest, aby sprawdzić także numer VIN. W pełnym zapisie składa się z siedemnastu znaków, liter i cyfr z pominięciem znaków takich jak „O”, czy „I”, które można byłoby pomylić z „0” albo „1”. To niepowtarzalny numer identyfikacyjny. Numer ten pozwala upewnić się, czy samochód nie jest kradziony, a także czy nie brał udziału w wypadku.
One Comment
Tomasz Palka
Ja jednak wole kupić nowe auto z salonu. Gwarancja.