Przejdź do treści

Jak i kiedy należy zgłosić szkodę OC?

likwidacja szkody z oc

Jak i kiedy należy zgłosić szkodę OC?

Stłuczka, kolizja lub wypadek drogowy mogą przytrafić się każdemu kierowcy. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć czasu i miejsca zdarzenia. A w jaki sposób zgłosić zaistniałą szkodę? I jak uzyskać wypłatę rekompensaty z tytułu OC?

Zgłaszanie szkody OC – najważniejsze informacje

Podczas niegroźnej kolizji drogowej, w której przede wszystkim nikt nie został ranny, nie mamy obowiązku wzywać policji. Wystarczy w takiej sytuacji spisać oświadczenie o jej wystąpieniu. Należy jednak pamiętać o kilku ważnych szczegółach, które musi ono zawierać.

Przede wszystkim powinny znaleźć się w nim dane uczestników zdarzenia drogowego, dane z polisy sprawcy, dokładny opis kolizji oraz podpisy wszystkich biorących w niej udział. Istotne jest, aby przygotowane oświadczenie zawierało przyznanie się do winy osoby, która była odpowiedzialna za spowodowanie stłuczki.

Po stworzeniu dokumentu przez osoby biorące udział w zdarzeniu powinieneś skontaktować się z ubezpieczycielem sprawcy. Możesz to zrobić za pomocą infolinii telefonicznej, mailowo lub przy użyciu specjalnego kwestionariusza, dostępnego na stronie internetowej danego towarzystwa ubezpieczeniowego. Jeżeli wypadek był niegroźny i Twój pojazd jest zdolny do dalszej jazdy, możesz dokonać zgłoszenia w późniejszym terminie. Natomiast jeśli wystąpiła poważna szkoda i samochód wymaga odholowania, skontaktuj się z ubezpieczycielem sprawcy natychmiast.

Jak i kiedy zgłosić szkodę OC?

Kodeks cywilny określa czas, jaki kierowca posiada na zawiadomienie ubezpieczyciela sprawcy o zaistniałej szkodzie. Okres ten wynosi 3 lata. Natomiast jeśli szkoda została wyrządzona w wyniku przestępstwa, czas jest wydłużony aż do 20 lat.

Aby zgłosić szkodę w LINK4, musisz skorzystać z infolinii lub formularza dostępnego na stronie internetowej. Podczas wypełniania wniosku lub rozmowy telefonicznej będzie konieczne podanie kilku informacji. Są to m.in. dane Twojego pojazdu, informacje spisane w oświadczeniu na miejscu zdarzenia oraz numer konta do wypłaty należności.

Po przyjęciu zgłoszenia towarzystwo ubezpieczeniowe dokonuje weryfikacji danego zdarzenia. Następnie wyznaczony do tego celu rzeczoznawca na podstawie oględzin Twojego pojazdu kalkuluje wysokość wyrządzonych szkód. Po przejściu tej formalnej drogi ubezpieczyciel decyduje o wysokości odszkodowania, które zostanie wypłacone.

Strona internetowa www.link4.pl daje również możliwość bieżącego weryfikowania postępu w sprawie odszkodowania. Co więcej, jeżeli zostaniesz poproszony o przesłanie brakujących dokumentów, możesz to zrobić za pomocą tej właśnie witryny.

Co jeszcze musisz wiedzieć o zgłaszaniu szkody OC?

Wysokość odszkodowania, które możesz uzyskać z polisy sprawcy, jest uzależniona od kilku czynników. Przede wszystkim na wielkość kwoty ma wpływ rozmiar szkód, wyrządzonych na Twoim pojeździe. Z tego też względu oględziny wykonywane przez rzeczoznawcę mają na celu uniknięcie jakichkolwiek uchybień w kalkulacji.

Ważne jest, aby w momencie wystąpienia szkody drogowej, nawet jeżeli jest ona niegroźna, zweryfikować stan ubezpieczenia sprawcy. Jeżeli winny powstania kolizji nie posiada aktualnego OC, na miejsce zdarzenia musisz wezwać policję. Służby sporządzą wtedy odpowiednią notatkę, która będzie podstawą ubiegania się o odszkodowanie. W takiej sytuacji szkodę należy zgłosić dowolnemu ubezpieczycielowi, który przekaże potrzebne informacje Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu.

Zgłaszanie szkody z OC. Najważniejsze informacje.

Podczas wystąpienia niegroźnej kolizji drogowej do uzyskania rekompensaty z tytułu polisy sprawcy wystarczające będzie spisane oświadczenie. Jeżeli jednak stłuczka jest poważna lub winowajca nie posiada ważnego OC, na miejsce zdarzenia koniecznie wezwij policję. Zapoznaj się z ofertą ubezpieczeń LINK4. Dołożymy wszelkich starań, abyś Ty i Twoi bliscy byli zawsze bezpieczni.

OC samochodu w LINK4. Szczegółowe informacje sprawdź na www.link4.pl

Materiał powstał we współpracy z LINK4.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.