Przejdź do treści

Jak wybrać kamerę samochodową?

jaka kamerasamochodowa będzie dla nas najlepsza?

Kamera samochodowa to niezbędne akcesorium dla każdego właściciela samochodu.

Na drodze zdarzają się różne sytuacje, a w niektórych sytuacjach trudno udowodnić niewinność. Kamera samochodowa zapobiegnie takim historiom. Zastanawiasz się jaka kamera jest najlepsza lub jakie ma posiadać funkcję? Przekonaj się, jaka kamera będzie najlepsza dla Ciebie!

art. partnerski

Top 5 „za” dla kamery samochodowej

Niektórzy kierowcy chcą wymusić odszkodowanie doprowadzając specjalnie do stłuczki lub są przekonani o swojej niewinność. Film nagrany przy pomocy wideorejestratora jazdy w łatwy sposób może oczyścić Cię z zarzutów. Wielu kierowców montuje kamerę samochodową tylko na przedniej szybie lub lusterku wstecznym, warto zdecydować się na zainstalowanie jej również na tyle pojazdu. Pomoże Ci ona zaparkować auto w ciasnym miejscu, a oprócz tego nagra sytuację dziejącą się za Twoim pojazdem, co może przydać się w razie stłuczki czy wypadku na drodze. 

Dobrej jakości urządzenia nagrywają obraz w rozdzielczości FullHD, a rejestratory jazdy firmy NextBase w jakości 4K. Taka rozdzielczość sprawia, że żaden obiekt nie będzie niewyraźny, nawet w trybie nocnym. Nowoczesna technologia zastosowana w kamerce NextBase potrafi dopasować poziom oświetlenia, aby obraz był jak najlepszej jakości nawet w najciemniejszych zakątkach. Kąt widzenia obiektywu kamery może sięgać nawet do 140 stopni, wobec tego nie nagrywa ona tylko i wyłącznie pasa jazdy przed autem, ale również pasy obok. 

Nagrywanie w pętli to prosta funkcja, która nie jest doceniania i niewiele osób zwraca na nią uwagę. Jednak dzięki niej nie musisz ręcznie czyścić karty pamięci wideorejestratora, ponieważ kiedy się ona zapełni nowe wideo będzie nadpisane na starszych plikach. Funkcja File Protect pozwoli Ci na zachowanie wybranego przez Ciebie pliku i nie zostanie on usunięty. Taka funkcja występuje w modelach z firmy NextBase.

G-Sensor i tryb parkingowy to funkcje, które pokochasz. G-Sensor odpowiedzialny jest za zabezpieczenie wideo w razie wypadku czy stłuczki. Kiedy kamera wyczuje uderzenie w samochód zaczyna nagrywać całe wydarzenie kilka sekund przed daną sytuacją, a także kilka chwil po jej zakończeniu. Film automatycznie zostaje zablokowany przed przypadkowym usunięciem. Gdy sprawca wypadku ucieka z miejsca zdarzenia, na filmie będzie widoczna tablica rejestracyjna i całe wydarzenie, co będzie niezbitym dowodem dla Policji i ubezpieczyciela. Koszty naprawy nie spadną na Ciebie, a sprawca zostanie odpowiednio ukarany. 

Tryb parkingowy opiera się na działaniu funkcji G-Sensor, ale dodatkowo kamera samochodowa ma wbudowany czujnik ruchu. Po wyłączeniu silnika urządzenie pozostaje w stanie czuwania. Kiedy w pobliżu auta zostanie wykryty ruch jakiegoś obiektu, np. innego pojazdu czy przechodnia, kamerka wybudzi się ze stanu czuwania i zacznie nagrywać. Jeśli samochód zostanie porysowany przez inne auto, lub ktoś stłucze szybę Ty będziesz posiadał na to niepodważalny dowód. 

Niektóre modele wideorejestratorów wyposażone są w GPS, który pokaże przebytą trasę lub wyznaczy najlepszą drogę do celu podróży. Ponadto pokazuje, jaką samochód osiąga prędkość w czasie jazdy i zasygnalizuje jej przekroczenie. Dodatkowym atutem jest możliwość zlokalizowania auta w razie kradzieży.

Rodzaje wideorejestratorów — co musisz wiedzieć?

Modele kamer samochodowych można podzielić na trzy główne kategorie. Pierwszym z nich jest wideorejestrator montowany na przedniej szybie.

Najlepsze miejsce na przedniej szybie jest w okolicy lusterka wstecznego. Kabel zasilający jest na tyle długi, że można go poprowadzić do zasilania w gniazdku zapalniczki pod tapicerką dachu. Kabel nie będzie zwisał swobodnie, a kierowca ma czyste pole widzenia. 

Kolejnym rodzajem jest kamerka montowana w ramce tablicy rejestracyjnej z tyłu pojazdu. Zainstalowanie ekranu LCD na kokpicie pozwoli na używanie urządzenia jako kamery cofania. I ostatni model to rejestrator jazdy wbudowany we wsteczne lusterko, który jest bardzo dyskretny i prawie niewidoczny dla osób postronnych.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kamerki samochodowej?

Bez wątpienia trzeba wziąć pod uwagę wyżej wymieniony must have funkcji i parametrów. Na szczególnie przyjrzenie się zasługuje jakość obrazu i rozdzielczość nagrywania. Wybierając kamerę samochodową obsługującą wideo w 4K masz pewność, że obraz będzie wręcz idealny. Warto sprawdzić jakiej pojemności karty SD można użyć w danym modelu kamery samochodowej. Wiadomo im większa pojemność, tym więcej plików lub lepsza jakość. 

Kamery samochodowe można zakupić już od 100 zł wzwyż, jednak najtańsze urządzenia nie będą miały wielu funkcji, a jakość wideo nie będzie najlepsza. Porządny wideorejestrator można zakupić już za około 250 złotych. Kwota nie jest wysoka, a Ty będziesz cieszył się filmami z podróży i w razie stłuczki będziesz posiadał dowód. 

Jaką kamerkę samochodową wybrać?

W rankingu kamer samochodowy zobaczysz wiele modeli, a ich cena bywa różna — ważne jest jednak, żeby wybrać takie urządzenie, które spełni Twoje oczekiwania. 

Do kwoty 300 złotych godnym polecenia jest wideorejestrator firmy Mio, który nagrywa w jakości FullHD, a kąt widzenia obiektywu sięga do 130 stopni. Posiada czujnik wstrząsu i potrafi zablokować film przed skasowaniem w razie wypadku. Uruchamia się automatycznie po włączeniu silnika. 

Natomiast jeśli chodzi o kamery samochodowe do kwoty 500 zł warto zwrócić uwagę na urządzenie firmy Xblitz. Rozdzielczość obrazu jest w 4K, a kąt widzenia kamery wynosi aż 150 stopni. Wbudowany jest moduł GPS, G-Sensor oraz nagrywanie w pętli. 

Jeśli na wideorejestrator chcesz wydać więcej niż 500 zł to zainteresuj się kamerami od firmy NextBase. Jakość obrazu jest w 4K, kąt widzenia wynosi do 140 stopni w zależności od wybranego modelu. Oprócz tego wbudowany jest szereg przydatnych funkcji takich jak: stabilność obrazu, geokodowanie czy inteligentny tryb parkingowy. 

Czym wyróżniają się kamery od NextBase?

Kamery samochodowe są najczęściej nagradzane na rynku brytyjskim. W Polsce uważane są za jedne z najlepszych na rynku. Wideorejestratory z firmy NextBase mają szereg nowoczesnych technologii, np. funkcja SOS, która automatycznie wzywa pomoc w razie wypadku. Kamery są kompatybilne z systemami takimi jak Alexa czy what3words. 

Firma uznawana jest za lidera inteligentnej technologii, którą umieszczają w swoich kamerach. Designerski wygląd przyciąga oko, a zastosowane funkcje spełniają wiele oczekiwań stawianych przez kierowców. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.