Przejdź do treści

Jaki warsztat samochodowy wybrać?

Poradnik jaki warsztat samochodowy

Każdy, kto posiada samochód (i nie jest mechanikiem) musi liczyć się z wizytą w warsztacie samochodowym. Odwiedziny warsztatu nastąpią prędzej czy później.
Nawet w przypadku, gdy maksymalnie dbamy o swój samochód i dokładamy wszelkich starań aby uniknąć problemów w codziennej eksploatacji samochodu, nadejdzie dzień, w którym będziemy zmuszeni poszukać zakładu specjalizującego się w naprawach mechanicznych, elektromechanicznych czy blacharsko-lakierniczych. Więc jaki warsztat samochodowy wybrać?

Od czego zacząć takie poszukiwania?

Jeśli usterka w samochodzie nie kwalifikuje jazdy jako niebezpiecznej, to mamy trochę czasu na wyszukanie warsztatu, który najlepiej poradzi sobie z naprawą.

Po pierwsze, zastanówmy się i sprawdźmy co dolega naszemu samochodowi. Pobieżna diagnoza nie wymaga od nas specjalistycznej wiedzy.
W mechanicznych sprawach głównie chodzi o to by rozpoznać czy „stuka” nam zawieszenie z przodu czy z tyłu, „piszczy” w hamulcach, huczy łożysko czy hałasy z podwozia dochodzą z nieszczelnego układu wydechowego. Sprawa napraw blacharsko-lakierniczych jest dużo prostsza, wystarczy przyjrzeć się dokładnie karoserii oraz sprawdzić podwozie pod kątem śladów rdzy lub ognisk korozji. Przy sprawdzaniu podwozia warto poświecić trochę więcej czasu i możliwie dokładnie sprawdzić większość zakamarków i wszystkich punktów mocowań. Przy oględzinach warto zaopatrzyć się w latarkę i narzędzia do usuwania brudu i zanieczyszczeń, pod którymi mogą się skrywać niemiłe niespodzianki. Dodatkową korzyścią przy oglądaniu samochodu „od dołu” jest możliwość dokładnego sprawdzenia wszystkich elementów zawieszenia, układu hamulcowego lub układu wydechowego. Jeśli mamy dobre dojście nie będzie problemem sprawdzenie elementów elastycznych przy wahaczach, osłony przegubu, uchwytów rury wydechowej czy nawet drobnych wycieków oleju ze skrzyni biegów i miski olejowej.
W ostateczności, jeśli nie jesteśmy w stanie tego zrobić samodzielnie poszukajmy znajomego, który znając temat, bez problemu nam pomoże. Oczywiście: odwdzięczymy się, możliwe, że taka przysługa zaoszczędzi nam nawet wielotysięczne naprawy w przyszłości.

Jaki warsztat samochodowy wybrać? Jak się do tego zabrać … ?

Jeśli wiemy już, choćby orientacyjnie, co należy naprawić w naszym samochodzie nadchodzi etap wyboru najlepszego warsztatu. Sprawa jest podobna zarówno w zakładach specjalizujących się w konkretnym zakresie (mechanika, tłumiki, elektronika etc.), jak i ogólnych serwisach samochodowych.
Najprostszy z pozoru sposób, czyli oddanie samochodu do autoryzowanego serwisu, nie jest najskuteczniejszy, a na pewno nie najtańszy.
Zacznijmy od tego, że jeśli znamy potencjalną usterkę, możemy pokusić się o mały rekonesans w sieci lub poradę znajomego w tym temacie. Oczywiście: nie chodzi tu o dokładne wyszukiwanie procedury naprawy lub instrukcji. Najważniejsze byśmy mieli pogląd na to, co wiąże się z naszą naprawą i czy przypadkiem nie pozwolimy obciążyć się niepotrzebnymi kosztami, a nawet próbę wyłudzenia. Niestety nieuczciwych warsztatów nie brakuje a obraz kompletnego laika w mechanice może prowokować do nadużyć.

Co do samego wyboru warsztatu, pomijając jakiekolwiek względy subiektywne, wymienię podstawowe rzeczy, na które należy zwrócić uwagę.

  • Ogólna renoma warsztatu – można by długo mówić o tym kryterium. Często się zdarza, że zakład z długoletnią historią zbierze kilka niepochlebnych opinii, jeśli są one jedynie nikłym procentem w całej puli, nie ma się czym przejmować.
  • Prezentacja – a dokładniej mówiąc wrażenie jakie sprawia dany warsztat. Oczywiście „nie wygląd czyni …” jednak z dużym prawdopodobieństwem warsztat w szopie na tyle podwórka okaże się fachowcem-druciarzem niż schludny, uporządkowany warsztat. Dodatkowo jeśli przyjdzie do reklamacji lub spornej sytuacji warsztat dbający o swoje dobre imię i wizerunek będzie bardziej skłonny do rozmowy i pozytywnego rozwiązania sporu.
  • Opinie w Internecie – Oprócz zwykłych słownych opinii możemy spotkać różnego rodzaju, rankingi, systemy punktowania i rekomendacji itp. Jak z każdymi opiniami w Internecie należy do nich podchodzić z dystansem. Nie jest tajemnicą, że taką aktywność można kupić na różnego rodzaju portalach. Należy zwrócić uwagę na takie szczegóły jak poprawność językowa, częstotliwość takich wpisów, naturalność komentarzy i tym podobne informacje.
  • Producenci współpracujący z warsztatem – renoma samych producentów udziela się także warsztatom. Jeśli przy stanowiskach warsztatowych znajdują się reklamy producentów lub sam warsztat ma zewnętrzną reklamę danego producenta to znak, że korzystając z usług będziemy obsłużeni oryginalnymi produktami. Często warsztaty w zamian za taką pomoc marketingową mają określone obroty, a tym samym nie mają pretekstu do oszukiwania klientów.

Przynależność do sieci – wiele warsztatów decyduje się na przystąpienie do którejś z licznych niezależnych sieci warsztatowych. Wybór jest spory maXserwis, Q-service, Bosch Service itp. Dla klienta sieciowego warsztatu korzyścią jest to, że usługi są zapewniane przez standard całej sieci i pilnowane przez konkretny podmiot zrzeszający. Jednak w zależności od sieci poszczególne procedury mogą się diametralnie od siebie różnić.
Warsztat z polecenia – opinia znajomych co do wyboru warsztatu jest zawsze pomocna, ale pamiętajmy, że bezproblemowa wymiana żarówki nie równa się wymianie rozrządu. Przynajmniej w podstawowym zakresie sprawdźmy fachowość takiego warsztatu. Czasem kłopoty z takim poleconym „pewnym” zakładem mogą wiązać się niepotrzebnymi wydatkami i również niepotrzebnymi pretensjami do osoby polecającej.

Warsztat i co dalej?

Jeśli sumiennie wybraliśmy właściwy warsztat wystarczy umówić się na wizytę i podstawić samochód. Przy przekazywaniu samochodu możemy podzielić się swoimi uwagami co do usterki, naszymi wrażeniami i nakierować na możliwe miejsce awarii. Wiadomo, mechanik wykorzystując swoją wiedzę najlepiej zdiagnozuję skalę i zakres naprawy ale my, jako klient, mając ogólne pojęcie zebrane przy wyborze warsztatu będziemy w stanie zrozumieć co do nas mówi na temat naprawy.
Zainteresowanie się swoim samochodem, nie tylko przy okazji mycia i tankowania, ma same plusy. Zwiększając swoją świadomość na temat działania samochodu zagłębiamy się w ciekawy świat techniki, a zdobyta wiedza na pewno nie pójdzie na marne.

Jeśli poszerzanie swojej wiedzy nie jest dostatecznym argumentem to na pewno przemówi do Was portfel. Aspekt ekonomiczny w motoryzacji zawsze się pojawia i jest ważnym czynnikiem. Świadomy klient, który wie czego chce i podejmuje racjonalne decyzje, to najlepszy klient jaki może się zjawić w warsztacie. Dzięki takim klientom warsztaty podnoszą swoje standardy, jakość usług i obsługi. Dzięki temu rynek powoli będzie pozbywać się nieuczciwych, słabych „fachowców”. Dysponując nawet podstawową wiedzą nie będziemy narażeni na wymianę drogiego katalizatora, gdy wystarczy wymienić tłumik środkowy lub po wymianie wahaczy i drążków skierujemy się od razu na zbieżność unikając zniszczenia opon. Przykłady można mnożyć.

Niestety życie czasem pokazuje, że nie mamy na tyle dużo czasu, by na spokojnie dokonać wyboru. Jednak nawet w awaryjnych sytuacjach musimy zachować zimną krew i przypomnieć sobie o podstawach. Może warto wybrać sobie wcześniej dobrą pomoc drogową?
Wybór zawsze podejmujemy na własną odpowiedzialność, niech będzie to świadoma i przemyślana decyzja.

Szerokości!

2 komentarze do “Jaki warsztat samochodowy wybrać?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.