Przejdź do treści

O opony do motocykla warto zadbać

Już od kilkunastu tygodni na polskich i nie tylko polskich drogach słychać charakterystyczny dźwięk silników motocyklowych. To znak, że ekipa entuzjastów spod znaku dwóch kółek rozpoczęła sezon.

art. sponsorowany

Dla części motocyklistów nowy sezon rozpoczynać trzeba od zakupów. Przecież jesienią na zakończenie opony zostały spalone, a jeździć trzeba na czymś. Wbrew pozorom zakup opon do motocykla nie jest sprawą prostą. Bardzo łatwo popełnić błąd, który odbije się na kwestii bezpieczeństwa oraz na komforcie jazdy. Warto do tego się przyłożyć.

Trzeba pamiętać, że podobnie jak w przypadku samochodów, opony motocyklowe to jedyna część motocykla, która łączy ramę z podłożem, po którym motocykl się porusza. Od jej jakości zależy nie tylko przyczepność, czyli kwestia bezpieczeństwa. To również kwestia jakości jazdy, komfortu i radości, które może ze sobą nieść. Jakość jazdy na jednośladzie, jest szczególnie uzależniona od jakości założonego ogumienia. Im opona jest gorszej jakości, tym ryzyko utraty przyczepności przy tak niewielkich punktach styku z podłożem jest bardzo wysokie. Motocyklista jest w tym wypadku na gorszej pozycji, gdyż jedynie co go chroni przed poważniejszymi konsekwencjami upadku jest jego ubiór i umiejętności. Producenci motocykli bardzo dokładnie określają parametry jakimi mają się cechować opony motocyklowe do konkretnego modelu. Kupując więc opony do swojej maszyny nie można zbyt od tego odbiegać. Bywa, że młodzi niedoświadczeni właściciele motocykli dokonują różnych modyfikacji, które mają poprawić wygląd ich maszyn, a jednocześnie ma raczej negatywny wpływ na ich bezpieczeństwo. Kupując opony do swoich maszyn trzeba mieć w głowie przede wszystkim kwestie bezpieczeństwa, a potem dopiero dobierać opony do stylu swojej jazdy, do swoich indywidualnych upodobań.

Dla wielu motocyklistów bardzo ważnym wyznacznikiem, który decyduje o zakupie opony jest jej cena. Często decydują się na zakup tańszej opony, która jednak nie posiada dobrych właściwości jezdnych. Co gorsza, niektórzy kupują opony używane, w których tak naprawdę nie wiadomo co „siedzi”. Zamiast tego warto wiedzieć kiedy kupować opony do swojego motocykla. Jak twierdzą spece od handlu, opony najlepiej kupować zaraz po sezonie lub przed samym sezonem. Różnice w cenie mogą być znaczne. Takie postępowanie ma swoje uzasadnienie. Zaraz po sezonie sprzedawcy będą chcieli opróżnić swoje magazyny, by móc przyjąć nowe modele opon. Dlatego często stosują różnego rodzaje upusty lub akcje promocyjne, dzięki czemu można kupić doskonałe opony do motocykla za całkiem rozsądną cenę, zamiast kupować opony niewiadomego pochodzenia. Bezpieczeństwo przede wszystkim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.