Przejdź do treści

Czy zakup używanego auta za granicą jest bezpieczniejszy niż w Polsce?

zakup używanego auta to nie łatwa sprawa

Postanowiłeś kupić używany samochód, zdając sobie sprawę z tego, że nowy pojazd szybko traci na wartości? Nie wiesz jednak, czy bezpieczniejsze będzie jego nabycie na terenie kraju lub za granicą? Oba rozwiązania mają wady i zalety, które omówiliśmy w artykule przygotowanym w konsultacji z firmą Auto Handel Auto Arek z Łapina w pobliżu Gdańska.

art. partnerski

Stan dróg, kultura jazdy oraz przeglądy

Stan polskich dróg niestety nadal sporo odbiega od średniej europejskiej. Przyczynia się to do szybszej eksploatacji auta, a także zwiększa ryzyko wypadku. Mając dodatkowo na uwadze niską kulturę i ekonomię jazdy polskich kierowców, trudno jest trafić na samochód używany w dobrym stanie. W tym przypadku przewaga leży więc po stronie samochodów sprowadzanych zza granicy.

Zagraniczni kierowcy chętniej przeprowadzają również przeglądy techniczne swoich pojazdów. Mogą sobie na to pozwolić w związku z wyższymi zarobkami. Z tego samego powodu są oni skłonni wymieniać samochód na nowy dużo szybciej niż Polacy – nawet jeśli znajduje się on w bardzo dobrym stanie. Dlatego przy odrobinie szczęścia możesz trafić na prawdziwą perełkę. W tym celu będziesz jednak musiał przeszukać zagraniczne serwisy z ogłoszeniami.

Skomplikowane kwestie formalne

Argumentem na rzecz zakupu używanego auta w Polsce jest natomiast mniej skomplikowany proces jego rejestracji. Sprowadzając pojazd zza granicy nie wystarczy, że podpiszesz umowę ze sprzedawcą – musisz jeszcze zadbać o jej przetłumaczenie. W przypadku słabej znajomości miejscowego języka, narażasz się ponadto na umieszczenie w jej treści niekorzystnych dla Ciebie zapisów. Może znaleźć się w niej chociażby zapis, że zostałeś zapoznany ze wszelkimi wadami technicznymi pojazdu i nie będziesz wnosił z ich powodu żadnych roszczeń. Jeżeli padniesz ofiarą oszustwa, wtedy odzyskanie pieniędzy będzie graniczyło z cudem. Kupując używane auto w Polsce, chroni Cię natomiast przepis prawa cywilnego dotyczący rękojeści wad ukrytych. Możesz więc domagać się sprawiedliwości do roku od zakupu – bez względu na to, jakie zapisy znajdą się w umowie.

Porsche i zakup uzywanego auta

W przypadku sprowadzania samochodu zza granicy bariera językowa to nie jedyny problem. Aby takim pojazdem móc odjechać na kołach do Polski, konieczne jest posiadanie tymczasowych tablic rejestracyjnych, dowodu rejestracyjnego, ubezpieczenia oraz ważnego przeglądu technicznego. W przeciwnym razie trzeba ponieść dodatkowe koszty, związane z wywiezieniem pojazdu na lawecie. Poza tym zapłacisz akcyzę w Urzędzie Celnym, a także musisz dopełnić obowiązków związanych z przeglądem technicznym oraz rejestracją pojazdu. Jeżeli nie dopełnisz wszystkich formalności, możesz się wtedy narazić na dotkliwe kary w związku z nielegalnym używaniem samochodu.

Możesz jednak zdecydować się na skorzystanie z usług firmy zajmującej się importowaniem samochodów z zagranicy. W tym przypadku wszystkie obowiązki formalne przejmują na siebie doświadczeni eksperci, przed którymi rynek używanych aut nie kryje żadnych tajemnic. Nie wiesz czy warto? Przeczytaj w internecie opinie klientów Auto Arek, a nie będziesz miał już żadnych wątpliwości. Zaoszczędzisz swój cenny czas, który musiałbyś poświęcić na chodzenie po urzędach. Dodatkowo otrzymasz fakturę za zrealizowaną usługę.

Używany samochód trzeba zobaczyć

Nie ufaj bezkrytycznie zdjęciom zamieszczanych w serwisach ogłoszeniowych. Są one często upiększane w programach graficznych lub wykonywane w taki sposób, aby pojazd wyglądał na bardziej wartościowy niż jest w rzeczywistości. Dlatego obowiązkowo trzeba porozmawiać ze sprzedawcą, a najlepiej zobaczyć samochód na własne oczy i poprosić o możliwość jazdy próbnej. W przypadku kupowania używanego auta za granicą jest to o tyle kłopotliwe, że musimy przecież dojechać na miejsce. Wiąże się to oczywiście z poświeceniem czasu, a także poniesieniem kosztów dojazdu i noclegu.

zakup uzywanego auta to ryzykowne zajecie

Czy to oznacza zatem, że jesteś skazany na zakup używanego samochodu w Polsce, którego stan zapewne będzie daleki od idealnego? Nie chcesz godzić się na cenę znacznie zawyżoną w stosunku do podobnych samochodów, które mógłbyś kupić za granicą? Nie musisz, wystarczy że skorzystasz z usług firmy importującej używane pojazdy z zagranicy. Na polskim rynku wyróżnia się chociażby firma Auto Arek – import bezwypadkowych samochodów to usługa, którą świadczy już od wielu lat. Zyskujesz więc gwarancję otrzymania pojazdu bezwypadkowego, który posiada ważny przegląd techniczny oraz historię serwisowania. Możesz być ponadto pewny, że stan licznika będzie wskazywać rzeczywisty przebieg. Masz wątpliwości czy warto? Przeczytaj więc w internecie opinie o firmie Auto Arek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.