Przejdź do treści

Egzotycznie #2: Hindustan Ambassador

W Wielkiej Brytanii był znany jako Morris Oxford, gdzie produkowany był w latach 1954-1959. Jednak jego historia nie zakończyła się w latach 50. ubiegłego stulecia. Jest kraj, który te konstrukcje pokochał tak mocno, że uznaje jako jedną ze swoich ikon narodowych: Indie. Tam samochód nosi nazwę Hindustan Ambassador.

7316913586_e6933dd5d3_o

Jeśli porównać go z Morrisem to różnice były niemal kosmetyczne. Inne oparcia siedzeń, zmieniony kształt maski silnika. Małe zmiany dotyczyły kierownicy, deski rozdzielczej i grilla, w którym kratka stała się węższa. W 1959 roku poprawiono również osiągi pojazdu poprzez zmianę sposobu odprowadzania spalin.

Hindustan Ambassador jest dla Hindusów tym, czym dla Polaków niegdyś były Fiaty 125p czy 126p. Na indyjskim rynku motoryzacyjnym nie ma popularniejszego samochodu od Ambassadora. Używany jest nie tylko jako auto rodzinne, ale często można go zobaczyć na ulicach jako taksówkę. Do pewnego czasu był również limuzyną rządową. Jednak teraz bardziej wpływowi hinduscy politycy korzystają z BMW serii 7, podczas gdy urzędnicy niższego szczebla nadal jeżdżą sprawdzonymi Hindustanami.

5772514191_2c4f7b95dc_b

Produkcja Hindustana rozpoczęła się w 1957 roku, a zakończyła się dopiero w 2014. Łatwo można policzyć, że łącznie Ambassador produkowany był przez aż 57 lat! Swoją popularność zawdzięcza swojej trwałości – jest uznawany za samochód niezniszczalny.

Od 1979 roku pod maską Hindustana można znaleźć silniki diesla. Warto wspomnieć, ze był to pierwszy samochód z tego rodzaju silnikiem na indyjskim rynku. Ambassador w późniejszych latach był oferowany w trzech różnych wersjach: Nova, 1800 ISZ i Classic oraz kilku wariantach silnikowych: benzynowych o pojemności 1.5 i 1.8 oraz wysokoprężnych – 1.5 i 2.0.

HM-Hindustan-Ambassador-blue-vintage-India

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.