Przejdź do treści

Lexus LFA – nowa generacja za 3 lata?

Jedynie 500 egzemplarzy, z tego 40 trafiło do Europy – tak wyglądają małe statystki Lexusa LFA, który stał się kultowy, pomimo tego, że debiutował w 2010 r. Od dłuższego czasu krążą pogłoski na temat prac Lexusa nad potencjonalnym następcą tego modelu. Czego możemy spodziewać się po Japończykach? Czy powtórzą sukces i stworzą równie genialny supersamochód, co LFA?

lexus-lfa-2013-gallery-LFA-139_1024x576

Już od kilku miesięcy spekuluje się, że japoński producent przygotowuje zastępcę hardkorowego LFA, jednak Lexus zarzeka się, iż póki co nie powstanie kolejna generacja modelu. Należy jednak zwrócić uwagę, że na japońskim portalu „Response” pojawiły się przesłanki o tym, że koncert zaprezentuje równie zaawansowany supersamochód, co LFA w 2019 roku na Tokio Motor Show. Czy to druga generacja? Można się tylko domyślać.

lexus-lfa-2013-gallery-LFA-122_1024x576

Pod maską Lexusa LFA znajduje się silnik V10, który został specjalnie zaprojektowany na potrzeby tego modelu. Ma on pojemność 4,8 l i rozwija moc 560 KM. Jak donosi japoński portal, do napędu zastępcy LFA ma posłużyć motor o nieco innej specyfice.

V10 ma zastąpić V-ósemka o pojemności 3,7 litra. Jednak zmniejszenie motoru benzynowego ma rekompensować zastosowanie wspomagającego silnika elektrycznego. Wszystko zgodnie z współczesnymi trendami tworzenia supersamochodów z napędem hybrydowym. Jeśli te doniesienia się potwierdzą to nowy model ma rozwijać moc 800 koni, czyli o 240 więcej od poprzednika.

Zmniejszenie silnika powinno obniżyć zużycie paliwa, ale to kwestia małoistotna w samochodach tego pokroju. Jednak warto zwrócić uwagę, że mniejszy silnik to niższa masa, a to może wpłynąć pozytywnie na osiągi samochodu.

Na razie Lexus nie komentuje doniesień na temat powstania nowego modelu. Jednak niejednoznaczne zachowanie może zapowiadać, że coś jest na rzeczy i być może przesłanki się potwierdzą. Z pewnością nowa generacja wywołałaby spore zainteresowanie pośród fanów motoryzacji. Należy wspomnieć, że LFA zawiesiło poprzeczkę bardzo wysoko i trudno będzie ją przeskoczyć. Tymczasem należy uzbroić się w cierpliwość i oczekiwać kolejnych informacji na temat nowego Lexusa.

lexus-lfa-2013-gallery-LFA-204_1024x576

 

Sławek Farbaniec

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.