Przejdź do treści

Zrób to Sam – zabezpiecz samochód przed zimą

Jak skutecznie chronić samochód, a w szczególności karoserię auta przed zimą?

Okres od końca listopada do połowy marca, to prawdziwy egzamin dla powłok lakierniczych. Te, na nowszych samochodach, oparte są na wodzie, co oznacza, że są ekologiczne, ale też bardzo delikatne. Co można zrobić, by zabezpieczyć karoserię przed uszkodzeniami i groźbą pojawienia się rdzy?

Zima to z całą pewnością najtrudniejszy okres dla samochodów. Niskie temperatury oraz sól drogowa, obecna niemal przez cały czas, wystawiają karoserie, elementy gumowe oraz podwozie na ciężką próbę. Co robić, by należycie przygotować swój samochód na zimową próbę? — Przede wszystkim warto być już przygotowanym na nadejście pierwszych, mroźnych dni — zaznacza Michał Komorowski z 2speed DetailingPo pierwsze, należy dokładnie umyć nadwozie, najlepiej myjką wysokociśnieniową, by znaleźć ewentualne odpryski oraz ogniska korozji.

Mycie to dopiero początek

Wszelkie niedoskonałości lakieru można usunąć na własną rękę, bądź zlecić naprawę profesjonalnym zakładom, które bez problemu powinny poradzić sobie również ze śladami rdzy. Jeśli jednak przygotowanie samochodu do zimy wolicie pozostawić sobie, to mycie będzie dopiero pierwszym krokiem. Kolejnym elementem jest glinkowanie, czyli dogłębne oczyszczanie karoserii za pomocą specjalnej glinki. — Z tak przygotowanym samochodem można przejść do następnego kroku, czyli polerowania — podkreśla Komorowski.

Polerowanie ma przede wszystkim znaczenie estetyczne, ponieważ przywraca blask i poprawia kondycje lakieru, a do czynności można podejść na dwa sposoby. Ręcznie albo maszynowo. Druga metoda daje dużo lepsze efekty, jednak wymaga ona nie tylko odpowiedniego sprzętu, ale również wiedzy i doświadczenia. Ostatnim elementem przygotowania lakieru na zimę jest woskowanie, które zabezpiecza lakier przed niskimi temperaturami, uszkodzeniami mechanicznymi oraz szkodliwością środków chemicznych, w tym soli drogowej. — Dzięki temu samochód pozostanie dłużej czysty, zaś samo mycie będzie szybsze i łatwiejsze. Należy też wykorzystywać cieplejsze, zwłaszcza suche dni, by oczyścić samochód z zalegającej na karoserii warstwy soli — radzi właściciel 2speed Detailing.

Można też krócej

Jest też inny sposób zabezpieczania samochodów, który w Polsce spotyka się z coraz większym zainteresowaniem. Mowa o oklejaniu auta foliami bezbarwnymi, które równie skutecznie mogą zabezpieczyć powłokę lakierniczą przed uszkodzeniami mechanicznymi, ale też i środkami chemicznymi. — Oklejanie samochodów wymaga ręki oraz wiedzy specjalisty, a także właściwego przygotowania powłoki lakierniczej — twierdzi Juliusz Dąbrowski z 2speed Wraps.

Najpopularniejsze elementy pokrywane foliami ochronnymi to poszycia nadwozia najbardziej narażone na uszkodzenia, czyli lusterka, zderzak, maska oraz błotniki, zaś sama folia jest w pełni przezroczysta, co nie wpływa w żaden sposób na kolor samochodu. Ciekawostką jest fakt, że folie ochronne nie tylko zabezpieczają powłokę lakierniczą przed uszkodzeniami, ale też po podgrzaniu regenerują zarysowania na własnej powierzchni. — Folia poliuretanowa jest zabezpieczeniem całorocznym, co oznacza, że nie tylko skutecznie chroni przed solą i odpryskami, a także np. owadami — kończy właściciel firmy 2speed Wraps .

3 komentarze do “Zrób to Sam – zabezpiecz samochód przed zimą”

      1. witam, sam na pewno nie za droga sprawa, wolę zlecić. a stosowaliście już ten konkretnie produkt? szukam o nim opinii. piszę z wrocławia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.