Przejdź do treści

Formuła 1: Statystyki GP Hiszpanii

Max Verstappen zabiera Vettelowi tytuł najmłodszego zwycięzcy w F1

Kilka dni po elektryzującej wiadomości o zamianie miejsc w stajniach Red Bulla, Max zapisuje się w historii Formuły 1 wygrywając swój pierwszy wyścig.

W wieku 18 lat i 228 dni, Max Verstappen zostaje najmłodszym zwycięzcą Grand Prix F1, pokonując poprzedniego rekordzistę Sebastiana Vettela o dwa lata i dwieście dziesięć dni.

To nie wszytko, Max został również najmłodszym kierowcą liderującym w wyścigu oraz, najmłodszym który zakończył wyścig na podium.

Verstappen jest jedynym Holendrem, któremu udało się stanąć na najwyższym stopniu podium i drugim, który zakończył wyścig w pierwszej trójce, obok swojego ojca (dwa razy 3. miejsce w 1994 roku).

Max jest również pierwszym kierowcą po Alonso, który wygrał swój debiutancki wyścig w nowym zespole.

GP Hiszpanii to pierwsze zwycięstwo Red Bulla odkąd Sebastian Vettel pożegnał się z bykami.

Dziesięć ostatnich Grand Prix Hiszpanii to zwycięstwa 10. różnych kierowców. Żaden inny tor nie może się tym pochwalić.

Pierwszy raz w tym sezonie obaj kierowcy Ferrari ukończyli wyścig na podium. Dla Kimiego było to drugie podium z rzędu – ostatni raz udało mu się to w 2013 roku w barwach Lotusa (GP Singapuru i Korei).

Nico zakończył swoją passę zwycięskich wyścigów na siedmiu. Więc jeśli chodzi o ten rekord, Vettel może spać spokojnie (9 wygranych pod rząd).

Mercedes również zakończył serię zwycięskich wyścigów. Liczba dziesięciu, to o jeden mniej, niż historyczne 11 zespołu McLaren’a z 1988 roku.

Od GP Rosji z poprzedniego sezonu to pierwszy nie ukończony wyścig Rosberga. Co więcej, to pierwszy wyścig bez obu Srebrnych Strzał na mecie od GP Australii z 2011.

GP USA w 2012 roku było ostatnim gdy Mercedes nie zdobył żadnego punktu – to dawało, aż 62 wyścigi zakończone w punktach.

Zderzenie się Mercedesów, spowodowało, że zespół Williams został jedynym, któremu w tym sezonie udało się ukończyć wszystkie wyścigi w punktach dwoma samochodami.

Nie tylko Max błyszczał pod skrzydłami Red Bulla. Sainz (Toro Rosso) również osiągnął najlepszy wynik w karierze, meldując się na mecie na 6. pozycji.

Daniil Kvyat, który powrócił do Toro Rosso, wykręcił najszybszy czas okrążenia, oraz zamknął punktowane pozycje (10. miejsce) dzięki czemu wszystkie cztery samochody z logo Red Bulla ukończyły wyścig na punktowanych pozycjach.