Przejdź do treści

Formula 1: Red Bull Ring

Grand Prix Austrii

Red Bull Ring

Położenie: Spielberg bei Knittelfeld, Austria
Pierwsze Grand Prix: 1970
Długość: 4.326 km
Liczba okrążeń: 71
Dystans wyścigu: 307.2 km

bull_austria

Historia Grand Prix Austrii rozpoczyna się tak jak większość Grand Prix. Lokalna grupa miłośników wyścigów samochodowych stworzyła w 1950 roku prosty tor w kształcie litery L wykorzystując do tego pachołki i bele siana. Pierwszy wyścig międzynarodowy odbył się tam w 1958 roku. Zwyciężył Wolfgang von Trips w Porsche i choć można było usłyszeć słowa krytyki na temat wyboistej nawierzchni zdecydowano się na rozegranie na nim dwóch rund mistrzostw Formuły 2 w 1959 i 1960. Organizatorzy marzyli jednak ściągnięciu na tor Formuły 1. W 1961 i 1963 roku, w Zeltweg zorganizowano wyścigi nie zaliczane do mistrzostw świata, w których wygrali odpowiednio Innes Irlandii i Jack Brabham.

Wydarzenia te zorganizowano poniekąd dla wschodzącej gwiazdy wyścigów, którą był Jochen Rindt. To on miał sprowadzić do Zeltweg Formułę 1. Udało się. W 1964 roku odbył się wyścig, w którym zwycięzcą został Lorenzo Bandini. Formuła 1 nie zdecydowała się na powrót w roku następnym, więc po raz kolejny zorganizowano zwykły wyścig – zwycięzcą został Rindt jadący Ferrari.

Sukces Rindta, w połączeniu z rosnącym zainteresowaniem wyścigami F1, pozwoliły na zgromadzenie funduszy potrzebnych na budowę toru. Osterreichring znajdował się w naturalnym basenie i okazał się jednym z najszybszych torów na świecie. Jego imponujące zakręty i wspaniałe krajobrazy uczyniły z niego jedną z legend F1.

Pierwszy wyścig Formuły 1 odbył się w 1970 roku. Rindt zdominował ten sezon w swoim Lotusie. Chciał zapisać w swoim CV również zwycięstwo na tym torze. Plany jego i kibiców pokrzyżował, Jacky Ickx w Ferrari. Tragicznie jednak Rindt zginął kilka dni później w tym roku Grand Prix Włoch na torze Monza, stając się jedynym pośmiertnym mistrzem świata.

Wkrótce jednak, Austria miała ujrzeć nowego bohatera w postaci Niki Laudy. Austriacy robili wszystko, aby z powrotem ściągnąć do siebie najszybsze samochody świata.

I tak się stało. W 1975 roku zwyciężył Vittorio Brambilla tracąc kontrolę nad samochodem po przekroczeniu linii mety. W 1976 John Watson dał Penske ich pierwsze i jedyne zwycięstwo. W 1977 roku wygrał Alan Jones, a w 1982 Elio de Angelis pokonał Keke Rosberga jedną z najmniejszych różnic dzielących kierowców na mecie. W 1984 roku fani mogli wreszcie oglądać zwycięstwo swojego rodaka – Nikiego Laudy.

Po liczny incydentach wyścigowych oraz protestach rolników skarżących się na parkujące samochody podczas wyścigów Grand Prix na Osterreichring wypadło z kalendarza w 1987 roku. Tor popadał w ruinę, aż znalazła się firma zdecydowana na inwestycję w obiekt. Wyścigi Formuły 1 wróciły na A1-Ring w 1997 roku i zostały na kolejne sześć lat, aby zniknąć znów po wyścigu w 2003 roku.

W ciągu kolejnych lat, pojawiały się liczne plany poprawy obiegu utknęły w martwym punkcie, aż w 2005 tor został przejęty i zmodernizowany przez Red Bulla. Otwarty na nowo w 2011, ściągnął do siebie F1 w 2014 roku.

19.06 Piątek:
16:00 – 17:30 Trening 1
20:00 – 21:30 Trening 2
20.06 Sobota:
16:00 – 17:00 Trening 3
19:00 – 20:00 Kwalifikacje
21.06 Niedziela:
20:00 Wyścig

panorama_austria

Opony:
Przed nami już trzecie Grand Prix z super miękką mieszanką. Dwie proste i względnie wolne zakręty – Red Bull Ring obchodzi się oponami dość delikatnie, co pozwala również na zastosowanie strategii jednego pit-stopu.

Zwycięska strategia z poprzedniego roku to jednak dwa zjazdy na 11. i 40. okrążeniu. Oba po miękką mieszankę. Nico Rosberg startował wtedy z trzeciego pola na super miękkich oponach.

Różnica czasowa pomiędzy mieszankami powinna wynieść od 0.7 do 0.9 sekundy na okrążeniu.

grafika_pirelli_austria

Prognoza pogody:

weather_com

Źródło, zdjęcia: f1.com, weather.com, Pirelli
Zapraszamy na nasze konta na Facebooku i Twitterze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.