Przejdź do treści

5 problemów kierowców z oszczędzaniem i jak je rozwiązać.

jak poradzić sobie z problemami kierowców?


Każdy kierowca wie, że eksploatacja auta potrafi mocno pociągnąć za kieszeń. Trudno się oszczędza na kosztach związanych z samochodem – kierowcy płaczą, ale płacą za paliwo, OC, wymianę opon, naprawy. Uznają, że nie mają wyjścia. Tymczasem przy odrobinie wysiłku można zaoszczędzić na wydatkach związanych z autem. Jakie obszary używania auta sprawiają najwięcej problemów z oszczędzaniem i jak temu zaradzić?

art. sponsorowany

Ubezpieczenie OC

Wydatek, którego nie da się uniknąć. OC jest obowiązkowe dla każdego kierowcy. Jednak prawo nie określa jego stawki – ta jest indywidualnie ustalana przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Dlatego warto porównywać oferty. Nie zgadzaj się na pierwsze lepsze warunki – wejdź na https://porownywarka-oc-ac.pl i wyszukaj najlepszą cenę ubezpieczenia OC. Poza tym możesz uciec się do kilku sztuczek, by zdobyć upragnione zniżki, które obniżą cenę OC. Jeśli twój małżonek ma zniżki, możecie razem z nich skorzystać, o ile macie wspólnotę majątkową. Możesz także wpisać kogoś ze zniżkami jako współwłaściciela pojazdu i wtedy także staną się one twoim udziałem

Paliwo

Najwięcej wydatków związanych z eksploatacją dotyczy oczywiście paliwa. Na rosnące ceny benzyny nic nikt z nas nie poradzi, ale można jeździć oszczędniej i spalać mniej. Niestety wielu kierowców ignoruje jazdę ekonomiczną i wybierają taką, która opiera się na instynktownym reagowaniu i jeżdżeniu jak najszybciej się da. Tymczasem dzięki umiejętnej jeździe można zaoszczędzić od 5% do nawet 25% na paliwie. Podstawą ecodrivingu jest jazda przewidująca zdarzenia na drodze, tak aby najwcześniej móc na nie reagować. Główne zasady dotyczą hamowania biegami zamiast hamulcem, kiedy widzimy, że pojawi się niedługo czerwone światło; zmiany biegów dopasowanej do obrotów; szybki rozruch, czyli ruszanie z werwą; nie zostawianie auta na luzie np. podczas odśnieżania go; wyłączanie silnika każdorazowo na postojach oraz prowadzenie samochodu z optymalną prędkością na trasach długich (między 89 a 92 km na godzinę).

Klimatyzacja

Zazwyczaj co rok trzeba uzupełniać klimatyzację, potrzebne jest też odgrzybienie systemu. Wszystko oczywiście kosztuje, a jeszcze więcej wydamy, gdy klimatyzacja będzie wymagać naprawy. Warto także pamiętać, że korzystanie z klimatyzacji powoduje wzrost zużycia paliwa. Niektórzy kierowcy nie zdają sobie z tego sprawy i nadmierne eksploatują klimę, włączając ją nawet przy niewielkich temperaturach lub powolnej jeździe. Na drugim biegunie są właściciele aut, którzy klimatyzacji nie lubią i wolą otwierać okna. Która opcja jest bardziej ekonomiczna? Do 50 km/h opłaca się jechać przy otwartym oknie. Używanie klimatyzacji przy tak małej prędkości to strata pieniędzy. Jednak już powyżej 50 km/h lepiej zamknąć okna i włączyć klimatyzację, bo opór powietrza powoduje wyższe zużycie paliwa.

5 problemów kierowców, jak sobie z nimi radzić?

Naprawy

Najgorszy koszmar kierowcy to zepsute auto, którego naprawa wymaga zakupu drogich części i wydania niespodziewanie sporej gotówki. Nikt nigdy nie jest gotowy na taki wydatek. Auta są awaryjne i nic się na to nie poradzi, ale można starać się zminimalizować ryzyko wystąpienia usterek. Warto na bieżąco dbać o auto i sprawdzać jego stan techniczny. Nie ignoruj żadnych palących się lampek ostrzegawczych, nie odkładaj wizyt u mechanika, nie omijaj przeglądach serwisowych. Pamiętaj również by kontrolować ciśnienie w oponach – nieodpowiednio napompowane opony przyczyniają się do zwiększenia spalania nawet o 20%.

Opony

Dwa razy do roku większość kierowców wymienia opony. Raz na kilka sezonów konieczny jest zakup nowego ogumienia. Jak zaoszczędzić na oponach? Można pomyśleć o całorocznym zestawie, odpadnie wtedy koszt wymiany. Poza tym warto o opony dbać – nie szarżować na drodze, by szybko nie zużyć bieżnika. Wymianę na zimowe opony wykonaj wtedy, kiedy wymagać będą tego warunki drogowe – jeżdżenie przy suchej nawierzchni na zimowych oponach szybciej je niszczy i wywołuje większe spalanie. Przed zakupem ogumienia poszukaj ofert w Internecie, bo mogą być bardziej korzystne niż te ze sklepów stacjonarnych czy warsztatów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.