Przejdź do treści

Ford wprowadza technologie z pojazdów autonomicznych.

Informacje o samochodach autonomicznych pojawiły się już jakiś czas temu jednak do dnia dzisiejszego trwają dyskusje o bezpieczeństwie takich rozwiązań. Należy jednak zaznaczyć, że systemy bezpieczeństwa wykorzystywane podczas testów takich samochodów mogą uratować komuś życie.

Jak działa system awaryjnego hamowania przed pieszymi?

System wykrywania pieszych Pedestrian Detection przetwarza informacje zgromadzone przez kamerę zainstalowaną za przednią szybą oraz radar umieszczony w przednim zderzaku i porównuje je z danymi zgromadzonymi w bazie, aby odróżnić „kształty osób” od typowych obiektów i elementów scenerii znajdujących się w pobliżu drogi. Kamera przechwytuje ponad 30 klatek na sekundę, działając tym samym z większą szybkością, niż projektor kinowy. Dzięki transmitowaniu obrazu wideo na żywo oraz szerokiemu kątowi widzenia, system potrafi wykryć pieszych nawet w warunkach słabego oświetlenia, gdy droga jest doświetlana wyłącznie przez reflektory samochodu.

Jeśli układ wykryje pieszego poruszającego się przed samochodem i oszacuje, iż może dojść do zderzenia, kierowca otrzyma wstępne ostrzeżenie wizualne i dźwiękowe. Jeśli kierowca nie zareaguje w odpowiedni sposób, system automatycznie aktywuje układ hamulcowy. Jeszcze w tym roku bardziej zaawansowana wersja układu Pedestrian Detection zostanie wprowadzona w modelu Fiesta następnej generacji, który jest obecnie prezentowany podczas salonu samochodowego w Genewie.

Wraz z upowszechnieniem samochodów autonomicznych, podróżowanie po zmroku będzie łatwiejsze. W zeszłym roku, pod osłoną nocy, pojazd badawczy Ford Fusion Hybrid bez włączonych świateł pokonał wyznaczoną trasę w ośrodku testowym Ford Arizona Proving Ground. Był to kolejny krok wykonany przez Forda w kierunku zaoferowania klientom z całego świata w pełni autonomicznych samochodów.

Sposoby na jazdę nocą:

  • Poniżej lista czynności ułatwiających jazdę po zmroku:
  • Dopilnuj, aby szyby i lusterka były czyste, odparowane i odmrożone.
  • Wyczyść wszystkie klosze świateł zewnętrznych i sprawdź, czy działają; przechowuj w samochodzie zapasowe żarówki.
  • Na nieoświetlonych drogach włącz światła drogowe, ale w chwili wykrycia innego pojazdu przełącz je na światła mijania.
  • Nie prowadź, gdy jesteś zmęczony; po dwóch godzinach jazdy zrób sobie przerwę.
  • Badaj regularnie wzrok.

Spośród tysięcy ankietowanych kierowców z Europy, 81 procent przyznaje się, że ma obawy przed wyruszeniem w drogę nocą, podczas gdy w przypadku kobiet wartość ta wzrasta do 87 procent. Ponad połowa twierdzi, że niedostateczne oświetlenie drogi powoduje u nich stres, a ponad jedna trzecia martwi się, że spowoduje wypadek. Jedna na pięć ankietowanych osób boi się, że uderzy pieszego.

Źródło: ford

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.