Przejdź do treści

Kiedy należy wymieniać opony?

wymiana opon w sezonie jesiennym

Niestety, w naszym polskim klimacie nie istnieją uniwersalne opony, które sprawdzą się na każdej nawierzchni, niezależnie od warunków atmosferycznych. Materiał, z jakiego są wykonane reaguje na zmiany temperatury, co skutkuje polepszeniem lub pogorszeniem przyczepności w czasie jazdy. Zatem – kiedy najlepiej zdecydować się na zmianę opon z letnich na zimowe?

Specyfika opon zimowych

art. partnerski

Chociaż w Polsce nie jest to regulowane prawnie, eksperci doradzają wymianę opon dwa razy do roku, aby pod wpływem zmiennej pogody nie tracić na przyczepności, a co za tym idzie, również na bezpieczeństwie. Opony całoroczne być może są wariantem tańszym, ale nie oferują niestety podobnego poziomu bezpieczeństwa, co koła dostosowane względem zmieniających się warunków atmosferycznych. Opony letnie przystosowane są do jazdy po suchej i rozgrzanej nawierzchni. Konstrukcja opon zimowych uwzględnia przystosowanie do niskich temperatur, śniegu oraz błota, które odprowadzane są przy pomocy specjalnie wyprofilowanych lamelek – znacznie głębszych niż w modelach dedykowanych na lato. Materiał jest również miększy, co oznacza, że lepiej znosi niskie temperatury. Jednocześnie jednak wykazuje większą podatność na ścieranie. Między innymi również dlatego jazda latem na oponach zimowych jest mało efektywna. 

Wymiana opon na zimowe

Wymiana opon na zimowe powinna mieć miejsce wówczas, kiedy w ciągu doby temperatury spadają poniżej 7°C. Jesienią pogoda bywa nieprzewidywalna, więc warto być przygotowanym do utrudnionych warunków zanim spadnie śnieg. Przy dokonywaniu wymiany opon trzeba sprawdzić ich stan. Wedle przyjętych standardów, lepiej zrezygnować z użytkowania opon starszych niż 10 lat. Nie bez znaczenia pozostaje również głębokość bieżnika. Prawnie, nie może być ona mniejsza niż 1,6 mm – w praktyce jednak wymiana koła powinna mieć miejsce znacznie wcześniej, kiedy grubość bieżnika dochodzi do 4 mm. Zwłaszcza zimą, głębiej wycięty bieżnik pozwala na zachowanie dobrej przyczepności na drodze. Warto zadbać także o dokładne sprawdzenie ciśnienia w oponach, a także ich wyważenie. Na te ostatnie cechy niebagatelny wpływ może mieć sposób przechowywania opon poza sezonem ich przydatności. 

Przechowywanie opon letnich

W czasie przechowywania zamiennych opon liczy się nie tylko odpowiednia ilość przestrzeni, ale też zapewnienie dobrych warunków przechowywania, dzięki czemu wraz z nastaniem nowego sezonu koła mogą być gotowe do użytku. Porsche Centrum Kraków oferuje szeroką paletę usług związanych z serwisowaniem kół. Profesjonalny hotel to najlepsza opcja przechowywania opon letnich oraz zimowych, która pozwala zaoszczędzić miejsce w domowym garażu.  Poza miejscem dla opon, technicy Porsche oferują również opcję przeprowadzenia drogowych testów oraz optymalizowania ustawień. W cenie takiego pakietu, Porsche Centrum Kraków dodatkowo oferuje również możliwość przeprowadzenia bezpłatnej kontroli sezonowej samochodu. Kontroli podlega stan układu hamulcowego, wydechowego, nadwozia i akumulatora, a także wizualna kontrola zawieszenia oraz podwozia. Więcej informacji na https://porsche-krakow.pl/serwis-i-uslugi/serwis/ 

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.