Przejdź do treści

Rolls-Royce Cullinan – moda na SUV-y trwa

Moda na SUV-y nie słabnie, a wręcz przeciwnie. Większość premierowych samochodów poszczególnych producentów to auta należące do segmentu SUV. Do tego grona dołączy również ekstremalnie luksusowa brytyjska marka. Nadchodzi Rolls-Royce Cullinan.

Rolls-Royce Cullinan został oficjalnie potwierdzony przez władze marki i ma stać się pierwszym SUV-em w historii producenta. Samochód jest wciąż zamaskowany, ale na zdjęciach można zauważyć, że stylistką nawiązywać będzie do innych modeli marki. Na przodzie Cullinana nie zabrakło, charakterystycznego dla Rolls-Royce’a, wielkiego grilla. Podobnie, jak reszta nowych modeli Brytyjczyków, także SUV ma być wykonany z aluminium.

project_cullinan2

Póki co, Rolls-Royce nazywa swój nowy projekt Cullinan, chociaż nie jest pewne, czy pod taką nazwą występować będzie model produkcyjny. Oczekuje się, że do sprzedaży trafi on w 2018 roku, jednak tych informacji brytyjski producent nie potwierdza. Władze firmy potwierdziły, że Rolls-Royce Cullinan będzie pierwszym modelem w 110-letniej historii marki, w którym zastosowano napęd na cztery koła.

Nie wiemy jaki silnik trafi pod maskę brytyjskiego SUV-a. Bardzo prawdopodobne, że będzie to rozbudowana wersja motoru z Phantoma. Jest to ogromne V12 o pojemności 6,8 l, które rozwija moc 460 koni mechanicznych. Rolls-Royce eksperymentuje także z technologią hybrydową plug-in.

Konstruktorzy rozważali także wprowadzenie do palety jednostek napędowych silnika wysokoprężnego. Jednak doszli do wniosku, że diesel w ich luksusowym SUV-ie będzie „zbyt mało wyrafinowany”.

 

Źródło: autocar.co.uk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.