Przejdź do treści

Walter de Silva – koniec przygody designera

Wraz z końcem listopada Walter de Silva, szef działu designu koncernu Volkswagen AG, przechodzi na zasłużoną emeryturę. Od lutego 2007 roku de Silva był odpowiedzialny za kształtowanie linii stylistycznych wszystkich marek samochodów osobowych VW.

Zanim przejdziemy do zapoznania się z najwybitniejszymi dziełami genialnego designera, słów kilka o nim.

Walter Maria de Silva urodził się 27 lutego 1951 roku w Lecco we Włoszech. Pracę w koncernie Volkswagen podjął 17 lat temu wraz z powołaniem go w 1998 roku na stanowisko szefa centrum designerskiego marki SEAT. W 2002 roku został odpowiedzialny za design marek grupy Audi, w której skład wchodziły Audi, Lamborghini i SEAT.

Wyrazem wprowadzonego przez de Silvę nowego języka stylistyki Audi są Audi A6 szóstej generacji oraz Audi A5 Coupe. W 2007 roku powołano go na stanowisko szefa działu designu koncernu Volkswagen AG. Sprawując tę funkcję de Silva kładł główny nacisk na wprowadzenie i rozwój wspólnej kultury designerskiej, która gwarantowała utrzymanie na wysokim poziomie twórczym niezależności stylistycznej każdej marki.

Za swoje prace Walter de Silva został uhonorowany licznymi odznaczeniami. Zaprojektowane przez niego Audi A5 otrzymało „Nagrodę Designerską Republiki Federalnej Niemiec 2010”, czyli najwyższą oficjalną nagrodę za osiągnięcia w dziedzinie designu. W 2011 roku de Silva otrzymał nagrodę „Compasso d’Oro” (Złoty Cyrkiel) – jedną z najbardziej prestiżowych włoskich nagród z zakresu stylistyki.

Poniżej znajdziecie kilka zaprojektowanych przez niego samochodów, z Audi A5 na czele, które uznał za swój najlepszy projekt.

2010_Audi_A5_(8T)_3.0_TDI_quattro_Sportback_03

2005 Audi Q7 prototype
2005 Audi Q7 prototype
Volkswagen Amarok 2010
Volkswagen Amarok 2010
Seat Tango
Seat Tango
VW Scirocco III 2.0 TSI
VW Scirocco III 2.0 TSI
Audi R8 V10
Audi R8 V10

Krystian Pomorski

Źródło: mototarget.pl, zdjęcia: wikipedia, autobild.de

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.