Przejdź do treści

Alkomat – mały gadżet dla każdego.

najlepszy przenosny alkomat, GTX

Mały gadżet, alkomat. Dopuszczalne stężenie alkoholu dla kierowcy w polskim prawie to 0,2 promila, praktycznie to oznacza zero alkoholu we krwi.

Z alkomatami mamy styczność głównie przy kontroli policji, czasami montowane są w klubach/dyskotekach. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by dla własnego spokoju kupić sobie taki mały gadżet.

Gdy pomiar robi policja, jest już za późno. W przedziale 0,2 – 0,5 promila popełniamy wykroczenie a gdy jest powyżej 0,5 promila, popełniamy już przestępstwo. Pomijając aspekt kar, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że przy jakichkolwiek zdarzeniach na drodze będziemy mieć bardzo obciążone sumienie.

Jak to jest z tym alkomatem?

Sprawdzanie stężenia alkoholu we krwi na różnego rodzaju stacjonarnych alkomatach również jest problematyczne, gdy coś wykażą to i tak jesteśmy „uziemieni”. Zostaje transport taryfą, szukanie trzeźwego kierowcy, problem z pozostawieniem samochodu w bezpiecznym miejscu – ogólnie dużo zachodu i niepotrzebnych nerwów.

Część osób może powiedzieć: „piję nie jadę„. Idealna sytuacja, która powinna dotyczyć każdego kierowcy. Jak życie pokazuje, czasami są sytuacje, które stawiają nas pod ścianą w przełomowych momentach. Na przykład po imieninach u cioci, na drugi dzień rozchorowało nam się dziecko. Do lekarza trzeba dojechać a ciocia częstowała swoimi najlepszymi „specyfikami” własnej roboty. Ogólnie czujemy się dobrze, jednak nie wiemy czy nalewki były robione na spirytusie czy wódce, w jakich proporcjach i tym podobne niuanse. Co wtedy możemy zrobić? Zawsze jeśli mamy wątpliwości nie wsiadajmy za kierownicę, szukajmy pomocy w transporcie. Problem rozwiązujemy w szybki sposób mając osobisty alkomat. Trzy pomiary dla pewności i już wiemy czy można jechać.

Jak wykonać pomiary alkomatem

Wśród licznej oferty alkomatów najlepiej wybierać te, które są najbardziej zbliżone do tych stosowanych przez policję. Tę rolę spełniają np. alkomaty elektrochemiczne, które mierzą stężenie alkoholu specjalnym sensorem.

Przenośne alkomaty są naprawdę bardzo małe, mieszczą się w każdym samochodowym schowku, baterie wystarczają na bardzo długo a kalibracja urządzenia następuje po roku lub 500 pomiarach. Warto pamiętać i dbać o nie tylko swoje bezpieczeństwo ale także o innych.

Poszerzając świadomość wszystkich użytkowników drogi, wspieramy akcję „Stop Pijanym Kierowcom„.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.