Przejdź do treści

Ceny OC wyższe ale nie rosną!

rankomat prezentuje najniższe ubezpeczenia

Kierowcy ubezpieczający samochody mogą spać spokojnie – OC jest droższe, ale ceny utrzymują się na dość stabilnym poziomie. Analitycy nie przewidują kolejnych drastycznych podwyżek, które miały miejsce pod koniec 2016 roku i na początku 2017 roku. Stabilne ceny nie oznaczają jednak, że można decydować się na przypadkową ofertę. Chcesz zaoszczędzić nawet kilkaset złotych na ubezpieczeniu OC? Sprawdź jak to zrobić.

art. sponsorowany

Jak pokazują najnowsze raporty, obowiązkowa polisa komunikacyjna jest droższa o kilka złotych. Na szczęście średnia wysokość ubezpieczenia oscyluje wokół 1000 zł, chociaż da się zauważyć znaczącą rozbieżność cenową między poszczególnymi miastami. Dla przykładu kierowcy z Wrocławia muszą zapłacić za OC ponad 1500 zł, zaś kierowcy ubezpieczający auta w Lublinie – ok. 970 zł. Niezależnie jednak od tego, gdzie mieszkasz, najtańsze OC na rankomat.pl możesz znaleźć.

grafika bonusów ubezpieczenia z rankomat.pl
Bonus OC

tabela obliczeniowa ubezpieczenia OC wg rankomat.pl

 

Czynniki wpływające na cenę OC

Chcąc kupić najtańsze ubezpieczenie komunikacyjne, warto dowiedzieć się, co wpływa na cenę OC. Istnieje bowiem wiele czynników, które towarzystwa ubezpieczeniowe uwzględniają przy szacowaniu ryzyka, a co za tym idzie – podczas kalkulacji wysokości składki. Poniżej prezentujemy kilka wybranych czynników.

  • Wiek kierowcy – młodzi kierowcy, głównie z uwagi na brawurowe podejście do jazdy samochodem, muszą liczyć się z wyższymi składkami.
  • Doświadczenie kierowcy – osoby, które mają prawo jazdy od niedawna, są obarczone większym ryzykiem. Nie mając doświadczenia w kierowaniu pojazdów, muszą liczyć się z wyższymi składkami.
  • Rocznik pojazdu – im starszy pojazd, tym wyższa składka. Zdaniem ubezpieczycieli
    istnieje większe ryzyko awarii samochodu, a co za tym idzie – spowodowania kolizji.
  • Osiągi samochodu – mowa tutaj przede wszystkim o pojemności silnika. Im jest on większy, tym większe prędkości może rozwijać, co zwiększa ryzyko spowodowana stłuczki.

Istotną rolę odgrywają również przypisane do każdego kierowcy zniżki. Można je otrzymać za 12 miesięcy bezszkodowej jazdy. Konkretny sposób przyznawania zniżek zależy od polityki wewnętrznej danego towarzystwa ubezpieczeniowego – zgodnie z tabelą Bonus Malus.

Jak wybrać OC, by nie stracić?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, zakres ubezpieczenia OC jest identyczny – niezależnie od tego, u którego ubezpieczyciela polisa zostanie wykupiona oraz ile wynosi wysokość składki. Zaś każda firma ubezpieczeniowa dokonuje kalkulacji składki w oparciu o indywidualne ryzyko konkretnego kierowcy.

Mając tego świadomość, nasuwa się tylko jeden wniosek: chcąc kupić najlepsze ubezpieczenie OC, można kierować się wyłącznie ceną. Polisa zapewni bowiem taką samą ochronę w każdym przypadku – nie ma znaczenia, czy będzie kosztować 800 zł czy 1600 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.