Jeden samolot nie mieści zbyt wielu ludzi. Jeśli jednak zsumuje się wszystkie loty, jakie wykonywane są na danej trasie, okaże się, że na niektórych trasach przewija się naprawdę potężna liczba pasażerów. Czy będziesz zaskoczony, jeśli powiem Ci, że na niektórych połączeniach w skali roku będą to miliardy sprzedanych miejsc?
Artykuł sponsorowany
Rzecz jasna mowa tu nie o osobach jako takich. W końcu często będą to wielokrotne przeloty tych samych ludzi. Na dodatek zapewne jest pewien odsetek przypadków, gdy po wykupieniu miejsca, ktoś nie zdążył na lot albo wręcz w ogóle się na niego nie wybrał. Jednak nawet po uwzględnieniu takich poprawek jeden rzut oka na twarde dane liczbowe mówi jak wielka jest skala lotniczego transportu osobowego w niektórych regionach świata.
Latające tłumy
Dużo ludzi, wielu pasażerów, sporo osób… Ale jakie w końcu jest obłożenie pasażerskie w transporcie powietrznym? Jakie są konkretne liczby? Na największych liniach lotniczych można mówić nawet o miliardach sprzedanych miejsc rocznie. I mimo naszego europejskiego pierwszego skojarzenia z Ameryką, gdzie faktycznie ludzie często podróżują samolotami, to nie tam powietrzny transport osobowy jest najbardziej oblegany. Ba, Ameryki Północnej nie ma nawet w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych tras. Gdzie zatem samoloty są tak popularnym środkiem komunikacyjnym?
Jeśli przyjrzymy się danym z 2012 roku okaże się, że w czołówce zdecydowanie dominuje Azja. Siedem z dziesięciu „obleganych” linii przewozi pasażerów właśnie w tym regionie świata. Pozostała trójka to po jednej trasie z Afryki, Australii oraz Ameryki Południowej.
Cztery i pół miliarda
Niemal tyle miejsc (a właściwie to około stu tysięcy mniej) wykupiono w 2012 w samolotach dokonujących transportu osób na liczącej 1271 kilometrów trasie pomiędzy Johannesburgiem, a Kapsztadem w RPA, tym samym czyniąc ją dziesiątą co do popularności na świecie – o jedno słabsze niż w 2011. Podobne, choć odrobinę wyższe obłożenie miała japońska trasa Tokio-Okinawa (półtora tysiąca kilometrów). Czy to dużo? Nie, jeśli porównać z resztą dziesiątki.
Samurajskie loty
Generalnie w dziesiątce dominuje Japonia wraz z czterema trasami, których punktem wspólnym jest Tokio, do którego najwidoczniej regularnie przybywają mieszkańcy innych miast rozsianych pośród wysp Kwiatu Kwitnącej Wiśni. Tych bliższych, jak Osaka (czterysta kilometrów, 6,7 miliarda miejsc rocznie), jak i dalszych, czyli Fukuoka i Sapporo (ponad osiemset kilometrów i odpowiednio 6,7 i 8,2 miliarda wykupionych miejsc). Jednak mimo tak wielkiego natężenia transportu lotniczego to nie Japonii przypadło najpopularniejsze połączenie na świecie. Choć jest blisko – Sapporo jest drugie pod tym względem.
Australia i Ameryka Południowa
Afryka nie jest jedynym pozaazjatyckim akcentem. Piątym spośród najpopularniejszych szlaków powietrznych jest ten łączący Sydney z Melbourne. Według danych The Economist w roku 2012 na tym liczącym 700 km długości odcinku samoloty przetransportowały niemal 7 miliardów osób (czy raczej „osobomiejsc”).
Popularniejsze o siedemset tysięcy pasażerów okazały się najkrótsze w tym zestawieniu, bo liczące jedynie 366 kilometrów, brazylijskie połączenia lotnicze pomiędzy Rio De Janeiro, a Sao Paulo.
Dziesięć miliardów wędrujących po niebie
W zestawieniu The Economist pojawiają się również trasy łączące Tai Pei z Hong Kongiem (780 km i 5,5 miliarda „osobomiejsc”, co ciekawe jest to o siedemset tysięcy mniej, niż rok wcześniej) oraz Pekin z Szanghajem (tysiąc kilometrów i 7,2 miliarda sprzedanych miejsc, jednak dopiero czwarta pozycja).
Kto więc „wygrał”? Wbrew temu, czego można się było spodziewać, nie jest to trasa chińska. Miłośnikami podniebnych wędrówek okazali się Koreańczycy, którzy latając pomiędzy Seulem a Czodżu (450 kilometrów, a więc niewiele w porównaniu zresztą „klasyfikacji”) zajęli w 2012 roku ponad 10 miliardów „osobomiejsc”.
Artykuł powstał we współpracy z firmą ETRANSIT.EU