Przejdź do treści

Kiedy należy wymienić koło dwumasowe?

kiedy wymienić koło dwumasowe w samochodzie

Samochód wymaga stałej konserwacji i niestety czasem, jak wszystko, ulega awariom. Każdy kierowca powinien mieć świadomość objawów, jakie dają poszczególne części w momencie uszkodzenia, czy zużycia.

art. sponsorowany

Odpowiednia diagnostyka jest bowiem niezbędna do tego, aby przeprowadzić naprawę. Wszelkie informacje są cenną wskazówką dla mechanika, którzy przystępuje do procesu doprowadzania naszego auta do stanu używalności.

Awaryjność i żywotność dwumasy

Niestety, koło dwumasowe często ulega awariom i może się okazać, że nawet po niedługim czasie użytkowania samochodu konieczna będzie jego wymiana. To, jak długo będziemy mogli korzystać z dwumasy jest ściśle związane z naszym stylem jazdy. Okazuje się bowiem, że wpływ na zużycie i awarie ma, np:

  • „oszczędzanie” paliwa poprzez jazdę z użyciem niewłaściwych biegów
  • wciskanie „gazu do dechy”, które nadmiernie eksploatuje koło dwumasowe

Takie zachowania mogą znacznie skrócić czas bezawaryjnego działania koła dwumasowego. Powinniśmy pamiętać o tym, że prowadzenie samochodu również polega na przestrzeganiu określonych zasad i zaleceń. Ich ignorowanie może być przyczyną różnych niechcianych usterek, którym możemy chociaż częściowo zapobiec, trzymając się racjonalnych wytycznych. 

Co zwiastuje konieczność naprawy?

Wiele osób ignoruje oznaki, jakie dla doświadczonego mechanika byłyby oczywistym sygnałem, że niedługo trzeba będzie odwiedzić warsztat samochodowy. Użytkownicy aut powinni być wyczuleni na wszelkie zmiany i nieprawidłowości, które pojawiają się w trakcie korzystania z pojazdu. Co powinno zwrócić naszą uwagę? W przypadku dwumasy niepokojące powinny być:

  • wszelkie hałasy i stukoty dobiegające z okolic skrzyni biegów lub silnika
  • drżenia karoserii
  • problemy ze zmianą biegów
  • nieregularna praca silnika

Diagnostyka usterek samochodowych jest o tyle skomplikowana, że te same objawy niekoniecznie świadczą o awarii koła dwumasowego. Tak, czy inaczej wszelkie niespotykane zachowania samochodu zwiastują wizytę u mechanika.

Naprawa – wymiana, czy regeneracja?

Są dwie metody, aby zlikwidować usterkę związaną z niesprawnym kołem dwumasowym. Pierwszą jest regeneracja, drugą wymiana. Ta pierwsza jest w zasadzie mało opłacalna, ponieważ problemy, które chcemy usunąć mogą stosunkowo szybko powrócić. Wymiana jest zatem lepszą opcją – zwłaszcza, jeśli zdecydujemy się na tańsze, lecz markowe zamienniki części. Eksperci ze sklepu sprzegla24.pl potwierdzają, że w ten sposób można nieraz zaoszczędzić nawet do 50% kosztu dwumasy.

Wszelkie usterki i awarie związane z naszym autem nie są najprzyjemniejszym doświadczeniem, jednak są również nieuniknione. Trzeba się liczyć z tym, że w końcu trzeba będzie odwiedzić warsztat. W celu przedłużenia żywotności części samochodowych należy stosować się do ogólnie przyjętych zasad dotyczących użytkowania i nie decydować się na pozornie oszczędne rozwiązania (takie jak używanie biegów niezgodnie z ich przeznaczeniem), które w ostatecznym rozrachunku mogą zaszkodzić naszemu pojazdowi. Standardowa jazda jest najbezpieczniejsza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.