Przejdź do treści

O tym musisz wiedzieć, jeśli chcesz dostać odszkodowanie z OC sprawcy

jak uzyskać odkodowanie z oc sprawcy

Procedury związane z uzyskaniem odszkodowania z OC sprawcy, ale także z samym wypadkiem bywają stresujące.

art. partnera

Często trzeba zmierzyć się z wieloma formalnościami, aby otrzymać należną rekompensatę. Jednak nie taki diabeł straszny, jeśli dobrze zapoznasz się z tym, jak wygląda procedura zgłaszania szkody i otrzymywania odszkodowania po wypadku z winy innego kierowcy. Sprawdź, co musisz wiedzieć na ten temat.

Kto otrzyma odszkodowanie z OC sprawcy?

Szukając informacji o ubezpieczeniu komunikacyjnym, najczęściej słyszy się o ubezpieczeniu OC. To dlatego, że polisa ta jest obowiązkowa dla wszystkich właścicieli pojazdów mechanicznych (nie tylko samochodów osobowych, ale również motocykli, ciężarówek czy autobusów). Często pojawia się pytanie, dlaczego prawo zmusza kierowców do wykupienia tej polisy, skoro to nie osoby ubezpieczone otrzymają odszkodowanie po wypadku, a muszą zapłacić za ubezpieczenie z własnych środków.

Owszem, OC nie zapewni wypłaty odszkodowania osobom, które daną polisę wykupiły, ale zabezpiecza również ich interes. A zatem komu ubezpieczyciel wypłaci pieniądze z OC komunikacyjnego?

Ubezpieczenie chroniące odpowiedzialność cywilną to taki rodzaj polisy samochodowej, który zapewnia odszkodowanie osobom poszkodowanym przez ubezpieczonego. Przykład? Jeśli inny kierowca spowoduje kolizję, w wyniku której uszkodzony zostanie Twój samochód, pieniądze z zakupionego przez niego OC zostaną wypłacone Tobie jako osobie pokrzywdzonej. Odszkodowanie pomoże Ci opłacić naprawę pojazdu lub wesprze w zakupie nowego, gdy obecne auto po wypadku nie będzie się już do niczego nadawało. Obowiązkowa polisa komunikacyjna pozwoli opłacić pokrzywdzonym leczenie, jeśli w wypadku ucierpieli także ludzie. Ale chroni jednocześnie finanse sprawcy, bo dzięki ubezpieczeniu nie będzie on musiał wypłacać rekompensaty z własnych oszczędności.

Jeśli potrzebujesz większej liczby przykładów, w których przyda się OC, a także chcesz poznać jego koszty, wejdź na https://mubi.pl/ubezpieczenie-samochodu/.

Jak uzyskać odszkodowanie, gdy sprawca szkody jest znany?

Z uzyskaniem odszkodowania po wypadku spowodowanym z winy innej osoby nie powinieneś mieć większego problemu. Zwłaszcza, jeśli sprawca jest znany i bierze winę na siebie. Jeśli w stłuczce nikt nie ucierpiał, wystarczy spisanie oświadczenia i zgłoszenie szkody w TU, w którym winowajca wykupił OC. Jeśli jednak żadna ze stron nie chce przyznać się do winy lub w wypadku ktoś ucierpiał, konieczne będzie wezwanie policji, która rozstrzygnie sprawę i sporządzi notatkę, która będzie podstawą dochodzenia praw do odszkodowania.

Roszczenie o wypłatę odszkodowania powinien wnieść poszkodowany (lub jego rodzina, jeśli pokrzywdzony poniósł śmierć w wyniku wypadku drogowego). Należy wówczas zgłosić się do towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy wypadku i przedstawić swoje żądania.

Gdy sprawca nie ma OC…

Nieco bardziej skomplikowana wydaje się sytuacja, w której sprawca szkody nie ma ważnego ubezpieczenia OC. Wówczas firma, która mogłaby czuć się zobowiązana do wypłacenia rekompensaty, po prostu nie istnieje. W takiej sytuacji należy wezwać na miejsce zdarzenia policję, a samą szkodę zgłosić w dowolnym TU, które przekaże sprawę do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. To właśnie ta instytucja zajmie się sprawą i wypłaci należne odszkodowanie.

Sprawca nie zostanie jednak bezkarny. UFG z pewnością wystąpi do niego z żądaniem zwrotu wypłaconej sumy (tzw. regres ubezpieczeniowy), a w dodatku zostanie on obciążony karą za brak OC, prawdopodobnie także mandatem wystawionym przez funkcjonariusza policji.

Nie zostaniesz bez pomocy nawet wtedy, gdy sprawca szkody ucieknie z miejsca wypadku

Problem pojawia się również wtedy, gdy sprawca wypadku ucieknie z miejsca zdarzenia, a Ty nawet nie zdążysz spisać jego numerów rejestracyjnych. Również w takiej sytuacji możesz liczyć na odszkodowanie, które zostanie wypłacone w podobny sposób, co przy braku OC sprawcy. Za pośrednictwem dowolnego ubezpieczyciela powinieneś powiadomić UFG o zajściu i oczekiwać na odszkodowanie.

Jak długo będziesz musiał czekać na odszkodowanie?

Jak możesz przeczytać w artykule na https://mubi.pl/poradniki/dochodzenie-odszkodowania-z-oc-to-musisz-wiedziec/, odszkodowanie powinno zostać wypłacone w ciągu 30 dni od dnia zgłoszenia szkody. Jeśli jednak okoliczności wypadku nie są jasne i wymagają wyjaśnienia, czas ten może się przedłużyć. Wówczas pieniądze powinieneś otrzymać w ciągu 14 dni od momentu wyjaśnienia sprawy, ale czas ten nie powinien się przedłużyć bardziej niż do 90 dni od dnia zgłoszenia szkody.

Czy można przyspieszyć proces likwidacji szkody?

Po pierwsze, ubezpieczyciele nie zawsze czekają do ostatniej chwili z wypłatą należnych Ci pieniędzy. Odszkodowanie możesz mieć zatem na swoim koncie wcześniej niż po 30 dniach.

Poza tym, jeśli szkoda nie jest poważna, a zarówno ubezpieczyciel sprawcy, jak i Twój, należą do systemu BLS, możesz skorzystać z tzw. bezpośredniej likwidacji szkody. Wówczas roszczenie zgłaszasz swojemu ubezpieczycielowi, czyli firmie, w której masz wykupione OC. Po rozpatrzeniu sprawy otrzymujesz pieniądze wypłacone przez to towarzystwo ubezpieczeniowe, po czym pieniądze są odzyskiwane od TU sprawcy wypadku.

W przypadku niewielkich szkód niektórzy ubezpieczyciele stosują także metodę uproszczonej likwidacji szkody. Polega ona na ocenie szkód i ich wartości na podstawie dokumentów i fotografii dostarczonych ubezpieczycielowi przez Ciebie jako osobę poszkodowaną. Czas skróci się o oględziny pojazdu, które w takim przypadku nie są wykonywane, a odszkodowanie otrzymasz w ciągu kilku dni.

1 komentarz do “O tym musisz wiedzieć, jeśli chcesz dostać odszkodowanie z OC sprawcy”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.