Przejdź do treści

Sportowy samochód używany – spełnienie marzeń czy koszmar?

sportowe samochody używane

Przyznajmy się szczerze. Kto z nas nie myślał, nie marzył żeby w garażu obok swojego codziennego samochodu użytkowego/rodzinnego mieć taki właśnie wymarzony ze sportowym pazurem? Może tylko na specjalne okazje, może tylko na weekendy lub na „luźniejsze” dni? Często myślimy o naszych marzeniach, planach może trzeba coś właśnie zrobić i je zrealizować? Sportowy samochód używany to cel dla wielu osób.

Jaki podjąć wybór?

Jeśli już się zdecydujemy działać, to musimy dokonać jakiegoś wyboru. No właśnie jak wybrać auto z setek dostępnych na rynku wtórnym. Czym się kierować i na co zwrócić szczególnie uwagę?
Na początek trzeba zacząć od wyboru marki i modelu. Większość z Was ma swoje typy. Ford ST, Octavia RS, Golf GTI, Civic Type R, a może Mercedes AMG, BMW M Power, Audi RS … itd. Wiadomo w pierwszej kolejności sugerujemy się naszym budżetem. Już wiemy, że ma to być auto używane, więc wybór nie będzie łatwy. Wybierzmy więc swój najlepszy typ i ruszajmy w poszukiwania…..

Gdzie kupić sportowy samochód używany?

Ofert naszego nowego sportowego auta oczywiście szukamy na najpopularniejszych portalach ogłoszeniowych. Na których są ogłoszenia od osób prywatnych będących właścicielem danego samochodu oraz od firm, które zawodowo zajmują się ich sprzedażą. Często auto zakupione bezpośrednio od właściciela to dobry wybór bo od ręki dostajemy pełną informację o przeprowadzonych serwisach, inwestycjach jakie ostatni właściciel przeprowadził w sprzedawanym właśnie aucie. Ciekawą propozycją są samochody poleasingowe i powindykacyjne sprzedawane w formie aukcji. Często właśnie tak moi Klienci kupowali swoje nowe wymarzone auto. Na takich aukcjach mamy pewność co do pochodzenia i historii auta, ponieważ z reguły są to auta kupowane wcześniej w polskim salonie. Oferty te posiadają również wyceny rzeczoznawców, więc od razu mamy dokładne informacje na temat stanu technicznego. Samochody są sprzedawane przez profesjonalne firmy, dzięki temu mamy pewność, że kupimy auto bez wady prawnej, często na gwarancji pisemnej, pomimo że ta fabryczna już wygasła. Auta kupione na aukcji najczęściej są sprzedawane z FV 23% więc ich finansowanie szczególnie dla firm jest prostsze. Dodatkowo jeśli kupimy auto od Dealera Samochodów Używanych to możemy również liczyć na rękojmię.

Jak bezpiecznie kupić?

W przypadku samochodów używanych, nie tylko tych sportowych ale również cywilnych, najważniejszy jest stan techniczny konkretnego egzemplarza samochodu oraz jego historia. Przed często dalekimi wyjazdami na oględziny, zadbajmy wcześniej o sprawdzenie jego przeszłości. Większość z tych samochodów była serwisowana przez obecnych właścicieli, posiadają oni wiedzę, dokumenty na temat przeprowadzonych inwestycji, napraw.

Możemy również zlecić wykonanie raportu o stanie technicznym samochodu, który jest na drugim końcu Polski niezależnemu rzeczoznawcy. Otrzymamy nawet w ciągu 24 godzin wycenę oraz opis pojazdu na maila i sami wtedy zdecydujemy, czy warto jechać i kupić ten konkretny egzemplarz. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie ale musimy za nie zapłacić. Koszt to przedział od 300 do 500 złotych. Jeszcze w przypadku sprawdzenia jednego auta ta kwota dla wielu osób jest do zaakceptowania. Natomiast jeśli chcemy sprawdzić kilka pojazdów to robi nam się już większa suma.
Kolejnym sposobem na weryfikacje auta na odległość jest sprawdzenie samochodu w niezależnym serwisie lub stacji diagnostycznej. Wtedy bezpośrednio ze sprzedawcą musimy to uzgodnić, żeby dostarczył on samochód do warsztatu. Niezależny warsztat wyda nam swoją opinię na piśmie, przesyłając ją np. na maila. Koszty związane z tym rozwiązaniem najczęściej pokrywa osoba kupująca. Taka usługa to koszt również kilkuset złotych.
Istnieje jednak możliwość bezpłatnej weryfikacji używanych samochodów przez internet. Jest to bezpłatny raport z Centralnej Ewidencji Pojazdów. Wpisując dane z dowodu rejestracyjnego takie jak: numer rejestracyjny, numer VIN oraz datę pierwszej rejestracji od razu otrzymamy raport z bazy. Uzyskamy w krótkim czasie informacje na temat konkretnego samochodu, np.: dane techniczne, informacje o dokumentach i homologacji oraz tzw. oś czasu, czyli informacje o kolejnych właścicielach pojazdu, rejestracjach, przeprowadzonych badaniach technicznych (również z informacją jaki auto miało wtedy przebieg) oraz o tym czy samochód ma aktualną polisę OC. Nie jest to oczywiście optymalne sprawdzenie auta przed zakupem ale warto najpierw potwierdzić sobie dane samochodu, który nas interesuje w tym systemie informatycznym zanim wybierzemy się na oględziny pojazdu.

Zakup sportowego, używanego samochodu w leasingu lub kredycie.

Większość takich samochodów jakie sprzedawałem moi Klienci kupowali w leasingu lub w kredycie. Zarówno na firmę lub prywatnie. Warto zaznaczyć, że procedury leasingu i kredytu w przypadku zakupu sportowych wersji samochodów nie odbiegają od tych cywilnych. Lista dokumentów, wszystkie formalności wyglądają podobnie. Trzeba zwrócić jednak uwagę na koszt ubezpieczenia takich pojazdów, który może być wyższy i przed wyborem konkretnego Towarzystwa Ubezpieczeniowego porównać przynajmniej kilka ofert.

Słowem podsumowania

Reasumując, nasze marzenia o zakupie sportowej wersji samochodu wcale nie muszą być niemożliwe do spełnienia. Jednak do najprostszych nie należą. Musimy zwrócić uwagę na wiele szczegółów aby kupić auto jak najkorzystniej. Potraktujmy taki zakup jako naszą inwestycję. Bo przecież jeśli takie auto kupimy korzystnie, w dobrym stanie, będziemy je odpowiednio użytkować i serwisować, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że przy jego sprzedaży nie stracimy na tym zakupie, a niejednokrotnie może coś jeszcze zarobimy.

Artykuł napisał dla mototrends.pl Patryk Szymański, Ekspert Motoryzacyjny
Facebook – Ekspert Motoryzacyjny

3 komentarze do “Sportowy samochód używany – spełnienie marzeń czy koszmar?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.