Przejdź do treści

Lepsze światła na jesień – jak poprawić bezpieczeństwo podczas jazdy?

Nastała kalendarzowa jesień. Jest to czas pogorszenia pogody, a co za tym idzie – widoczności. Wcześniej zapada zmrok, a oprócz tego znacznie częściej pada deszcz. Sprawy nie ułatwiają też poranne mgły i wieczorne dymy z kominów, które sprawiają, że droga przed naszym samochodem jest zamazana i niewyraźna. Ponadto błoto i wilgoć osiadają na reflektorach aut, wpływając na znacznie gorsze świecenie reflektorów samochodowych. Co zatem zrobić, by podróżowanie jesienią było bezpieczne i komfortowe?

artykuł sponsorowany

Ustaw właściwie

Dużo mówi się o tym, że wielu kierowców nie ma pojęcia o właściwym ustawieniu reflektorów. Często nawet nie zadajemy sobie trudu, by jako przyczynę złego doświetlanie drogi wskazać niewłaściwe ustawienie lamp. A jest to jeden z najczęstszych powodów nieprawidłowego świecenia pojazdu. Objawami, na które użytkownik samochodu powinien zwrócić uwagę, są:

  • znacznie krótszy snop światła w porównaniu z innymi użytkownikami dróg,
  • światło padające na zagłówki pojazdów jadących przed nami,
  • złe lub brak oświetlenia prawej strony jezdni.

W razie zauważenia któregokolwiek z symptomów złego ustawienia świateł powinniśmy udać się do specjalisty, by wyregulował reflektory. Koszt samej regulacji będzie niewielki, a może to naprawdę sporo poprawić. Oczywiście nie bez znaczenia jest własnoręczne ustawienie świateł przez kierowcę – samochody mają zwykle możliwość ustawienia świateł od 0 do 3. Lampy ustawia się w zależności od poziomu obciążenia pojazdu. Aby wiedzieć, jakie zasady obowiązują w waszym aucie, zajrzyjcie do instrukcji pojazdu.

Usuń brud

Brudne lampy w samochodzie to efekt jazdy po mokrych i brudnych jezdniach, a tych niestety w jesienno-zimowym czasie nie brakuje. Jazda w takich niekorzystnych warunkach może sprawić, że skuteczność naszych reflektorów spadnie nawet o 40 procent. Spadek będzie duży zwłaszcza wtedy, kiedy na nieczyszczone lampy osiądzie kolejna warstwa brudu. Ubrudzone reflektory nie tylko nam uprzykrzają życie, ale też kierowcom, których spotykamy na swojej drodze. Oblepione brudem lampy powodują załamanie strumienia światła nawet wtedy, kiedy nasze reflektory są ustawione właściwie. Ponieważ większość aut nie ma w wyposażeniu spryskiwaczy lamp, najlepszym wyjściem będzie wyjście z samochodu i ich ręczne przetarcie. Nie powinno się tego jednak robić na sucho. Przyklejony do gładkiej, gorącej warstwy piach może bardzo mocno porysować nasz reflektor – zmatowić go i tym samym na stałe pogorszyć jakość świecenia. Co zatem zrobić? Porządnie namoczyć, najlepiej z użyciem dobrego płynu, i przetrzeć brud osadzający się na reflektorach. Pozwoli to na poprawę jakości świecenia naszych reflektorów.osram

Światła na złą pogodę

Dobre światła w samochodzie to jeden z najważniejszych aspektów, bezpośrednio odpowiadających za bezpieczeństwo podczas jazdy autem. Jesień to doskonały czas, by zadbać o lepszą widoczność. Nie ma chyba bardziej adekwatnej pory roku, by poprawić jakość świecenia swojego pojazdu. Kiedy już podejmiemy decyzję o wymianie oświetlenia w swoim samochodzie, zadbajmy o to, by spełniało ono swoją rolę właściwie. Zastanówmy się jakie wymagania stawiamy przed poszukiwanymi żarówkami. Skoro mają nam dobrze służyć na jesień i w zimie, spróbujmy poszukać takich, które charakteryzują się mocniejszym świeceniem. Na rynku znajdziemy takie, które według deklaracji producentów mają dawać nawet o 30, 60 lub nawet 110 procent więcej światła od standardowych. Oczywiście nie każda z obiecywanych mocy jest faktycznie o tyle lepsza, lecz jeśli wierzyć w zapewnienia, to jedynie sprawdzonym markom. Nie łudźmy się, że kupując żarówki z supermarketu za dwukrotnie niższą kwotę zyskamy tyle samo światła, co np. wybierając produkty marki Osram. To właśnie w asortymencie firmy Osram możemy znaleźć produkty doskonale oświetlające drogę nocą, a przy tym charakteryzujące się dużą wytrzymałością. Przykładem mogą być chociażby żarówki H7 z serii Night Breaker Unlimited szczycące się ponad 110% mocniejszym światłem i wysoką trwałością, czy seria żarówek Osram Silverstar 2.0, które oprócz znacznie mocniejszego światła (o 60% więcej niż standardowe żarówki) mają też dwukrotnie wydłużoną trwałość (w porównaniu do poprzedniej wersji). Z kolei, jeśli nasz samochód charakteryzuje się bardzo trudnym montażem żarówek, warto zainwestować w produkty wytrzymałe, np. Osram Ultra Life. Świecą one nawet do 3 razy dłużej niż zwykłe halogeny, a przy tym są szczególnie polecany do jazdy nocą.nocar-osram-lepsze-swiatla

Nie dajcie się zaskoczyć

Poprawiając widoczność swojego samochodu nie dajcie się zaskoczyć złym warunkom. Lepiej już teraz, zanim pogoda i jesienna słota da się solidnie we znaki, zadbajć o poprawne ustawienie reflektorów, ich solidne wyczyszczenie (warto produkty do mycia mieć zawsze w samochodzie) oraz o wymianę żarówek na porządne produkty, faktycznie spełniające swoją rolę bezpiecznego oświetlania drogi. Na nocar.pl znajdziecie markowe produkty, w najtańszych cenach, dzięki czemu dbałość o wasze auto, a przede wszystkim bezcenne bezpieczeństwo, będzie czystą przyjemnością.

Źródło zdjęć: nocar.pl, pexels.com, pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.