Przejdź do treści

Zakup ubezpieczenia OC online – dlaczego warto?

ubezpieczenie samochodu on line

Polisa ubezpieczeniowa OC stanowi ochronę finansową kierowcy i osoby poszkodowanej w przypadku stłuczki, kolizji czy innego rodzaju zdarzenia drogowego.

W dzisiejszych czasach większość firm ubezpieczeniowych umożliwia swoim klientom zakup OC online. Okazuje się, że wielu kierowców z takiego rozwiązania korzysta. Dlaczego? Jakie zalety niesie za sobą taka forma zakupu polis?

Zgodnie z polskim prawem ochroną ubezpieczeniową OC powinien być objęty każdy zarejestrowany pojazd. OC powinno być aktywne już od pierwszego dnia posiadania samochodu, a za niedopełnienie tego obowiązku grożą niemałe kary finansowe nakładane przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Przez wiele lat polisy ubezpieczeniowe kupowało się stacjonarnie, odwiedzając biura towarzystw ubezpieczeniowych. Wówczas ubezpieczyciele dokonywali kalkulacji składek, przedstawiali ofertę potencjalnym klientom i w przypadku zainteresowania – następowało podpisanie umowy ubezpieczeniowej.

Dziś – w dobie cyfryzacji wielu aspektów życia codziennego – samochód można objąć ochroną ubezpieczeniową bez wychodzenia z domu, korzystając bezpośrednio ze stron internetowych ubezpieczalni lub pośrednio – przy pomocy specjalnych porównywarek ubezpieczeniowych.

Z rozwiązania tego korzysta coraz więcej osób. Ma ono wiele zalet.

Ile kosztuje OC samochodu?

Rozmawiając o zakupie ubezpieczenia OC dla auta, nie sposób nie wspomnieć o cenach polis, które zależne są od wielu różnych czynników. Aktualnie Polacy płacą rocznie od kilkuset do kilku tysięcy złotych za OC. Średnia wynosi około 600-700 złotych. Rekordziści potrafią płacić jednak nawet 4-krotność tej stawki. Dlaczego rozbieżności są tak duże?

Wszystko związane jest z informacjami na temat właściciela pojazdu, sposobu jego życia codziennego, a także samochodu, który ma zamiar objąć ochroną ubezpieczeniową.

Chcąc dokonać kalkulacji OC, towarzystwa ubezpieczeniowe skupiają się więc na takich danych jak między innymi:

  • wiek kierowcy ubezpieczającego auto, jego stan cywilny, jego zawód, czas posiadania prawa jazdy, miejsce zamieszkania, historia drogowa (ilość spowodowanych stłuczek i wypadków w ostatnich latach) czy fakt posiadania dzieci,
  • parametry związane z ubezpieczanym samochodem to natomiast między innymi rok jego produkcji, pojemność silnika oraz model i marka.
ubezpieczenie samochodu w internecie

Jakie są sposoby na oszczędność na OC?

Wielu kierowców – zwłaszcza młodych, którzy nie mogą liczyć na pełnowartościowe zniżki na takim poziomie jak kierowcy doświadczeni – poszukuje sposobów na to, by płacić za OC mniej.

Warto wiedzieć, że owe sposoby istnieją. A spośród nich najskuteczniejszymi są:

  • współdzielenie ubezpieczenia ze starszym kierowcą – osoby starsze często posiadają atrakcyjne zniżki, którymi mogą podzielić się z kierowcami młodszymi. Wystarczy, że podpiszą umowę wspólnie, a cena OC zmaleje,
  • kupno auta, które stanowi dla ubezpieczyciela mniejsze ryzyko odszkodowawcze – a więc auta stosunkowo nowego, z mniejszą pojemnością silnika, marek powszechnie uznawanych za bezpieczne,
  • korzystanie z porówywarek internetowych – za ich pomocą możemy porównać ze sobą oferty cenowe wielu różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Należy pamiętać, że ceny OC różnią się pomiędzy różnymi ubezpieczycielami, dlatego przed podpisaniem umowy warto rozeznać się na rynku,
  • zakup pakietu OC + AC – zazwyczaj ubezpieczalnie sprzedają pakiety łączone zawierające polisy OC i AC. Okazują się być one tańsze niż opcja zakupu AC i OC oddzielnie,
  • zakup ubezpieczenia online – ta forma zakupu polisy OC bardzo często okazuje się atrakcyjniejsza cenowo niż tradycyjny, stacjonarny zakup ubezpieczenia.

Zakup OC online – jakie jeszcze ma zalety?

Poza wyżej zaznaczoną, jednoznaczną zaletą, zakup polisy OC online ma również inne plusy. Korzystający z tego rozwiązania kierowcy zwracają szczególną uwagę na ogromną oszczędność czasu przy podpisywaniu umowy na odległość. Nie muszą oni odwiedzać biur towarzystw ubezpieczeniowych, które często znajdują się w zatłoczonych centrach miast. Nie muszą również zwalniać się z pracy, by zdążyć zakupić OC w godzinach otwarcia biur ubezpieczycieli.

Warto pamiętać też o tym, że zakup OC przez Internet jest w pełni bezpieczny, co gwarantują certyfikaty bezpieczeństwa, które powinny być wdrożone na stronach ubezpieczalni.

Nie można zapomnieć ponadto o intuicyjności współczesnych narzędzi internetowych. Są one projektowane w taki sposób, by użytkownicy mogli z łatwością przedłużyć swoją polisę lub dokonać zakupu nowej.

Tak liczne zalety tego nowoczesnego rozwiązania sprawiają, że liczba kupujących OC za pomocą sieci stale rośnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.