Przejdź do treści

Na co powinieneś zwrócić uwagę kupując ubezpieczenie samochodu?

jak dobrze ubezpieczyć samochód

Właściciel samochodu zobowiązany jest do ubezpieczenia swojego pojazdu w ramach polisy OC. Z własnej inicjatywy może też zwiększyć zakres ochrony ubezpieczeniowej, wykupując dodatkowe ubezpieczenia, jak AC, Assistance i NNW.

art. sponsorowany

Na mocy ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych na wszystkich posiadaczy pojazdów mechanicznych nakłada się obowiązek wykupienia komunikacyjnej polisy OC. To ubezpieczenie, które ma chronić ubezpieczającego w granicach odpowiedzialności cywilnej przed finansowymi konsekwencjami spowodowanych przez niego szkód w ruchu drogowym. Mogą to być zarówno szkody osobowe, jak i szkody majątkowe.

Wybór ubezpieczyciela – o czym pamiętać?

Wykupując ubezpieczenie auta, masz dowolność w wyborze firmy ubezpieczeniowej, z którą podpiszesz umowę. Wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe oferujące w Polsce komunikacyjne ubezpieczenie OC muszą zapewnić ten sam zakres ochrony klientom oraz tę samą wysokość sum gwarancyjnych. Suma gwarancyjna w polisie OC nie może być niższa od równowartości w złotych:

  • 5 210 000 euro – przy szkodach na osobie, w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte ubezpieczeniem bez względu na liczbę poszkodowanych;
  • 1 050 000 euro – przy szkodach w mieniu, w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte ubezpieczeniem bez względu na liczbę poszkodowanych.

Przy przeliczaniu sum gwarancyjnych na złote stosuje się kurs średni ogłaszany przez Narodowy Bank Polski obowiązujący w dniu wyrządzenia szkody. Ubezpieczyciele nie mogą zmniejszyć zakresu ochrony ubezpieczeniowej, ale ich oferty mogą w sposób znaczący różnić się ceną.

Ubezpieczenie OC dla samochodu podlegającego rejestracji powinno być wykupione najpóźniej w dniu wprowadzenia auta do ruchu albo przed upływem rocznego okresu poprzedniej umowy ubezpieczeniowej. Jeśli właściciel pojazdu tego nie uczyni, naraża się na przykre konsekwencje finansowe – może zostać na niego nałożona wysoka kara pieniężna i odebrany może mu być dowód rejestracyjny pojazdu.

Jak zaoszczędzić na polisie OC pojazdu?

Przy wyliczaniu wysokości składki na ubezpieczenie OC firmy ubezpieczeniowe biorą pod uwagę takie kryteria jak:

  • marka, model, pojemność silnika i wiek pojazdu;
  • miejsce użytkowania pojazdu;
  • wiek i doświadczenie właściciela pojazdu;
  • ewentualne zniżki i zwyżki ubezpieczeniowe właściciela lub współwłaściciela pojazdu;
  • fakt wykupywania polisy przez internet lub w pakiecie z innymi ubezpieczeniami.

Warto sprawdzić i porównać ze sobą różne oferty ubezpieczeń OC, zanim wybierze się tę, z której klient będzie chciał skorzystać. Można wyliczyć prawdopodobne koszty OC, korzystając z kalkulatora na ubezpieczenie samochodu (https://ubezpieczamy-auto.pl).

Tańsze są ubezpieczenia OC kupowane online, bez obsługi ze strony doradców ubezpieczeniowych, najlepiej w pakiecie z innym ubezpieczeniem, np. AC. Niższą kwotę za OC zapłacimy przy rejestracji auta w mniejszej miejscowości, marki Dacia czy Kia, o małym silniku. Im więcej zniżek (maksymalnie 60-70 proc.) zgromadził właściciel auta, tym mniejsza składka ubezpieczeniowa stanie się jego udziałem.

Jak korzystnie wykupić dodatkowe ubezpieczenia?

Oprócz obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych, właściciele mogą wykupić szereg innych ubezpieczeń o charakterze fakultatywnym. Wśród nich:

  • Autocasco – AC, które chroni właściciela pojazdu i rekompensuje koszty naprawy samochodu spowodowane kolizją czy wypadkiem, gdzie winnym jest sam właściciel lub nieznana osoba trzecia. Zakres ubezpieczenia zwykle obejmuje też ryzyko kradzieży samochodu, ale nie zawsze, co warto sprawdzić, zanim podpisze się umowę ubezpieczeniową.
  • NNW – ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, może gwarantować ochronę dla kierowcy i jego pasażerów, w przypadku doznania trwałego uszczerbku na zdrowiu lub śmierci w wyniku nieszczęśliwego wypadku związanego z ruchem pojazdu, ale też np. wsiadaniem i wysiadaniem z niego. W ubezpieczeniu NNW ważna jest suma gwarancyjna.
  • Assistance – ubezpieczenie dodatkowe, oferowane głównie jako uzupełnienie polisy OC i AC. Zapewnia całodobową ochronę dla kierowcy np. w przypadku awarii pojazdu w drodze, wypadku i innych, przejściowych problemów. W zależności od wybranego zakresu obejmować może pomoc techniczną, samochód zastępczy, pomoc prawną i medyczną.

Przy wyborze ubezpieczeń dodatkowych samochodu nie należy już kierować się wyłącznie kosztem składki. Cena odzwierciedla zwykle zakres ochrony ubezpieczeniowej, który nade wszystko powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb ubezpieczającego i jego możliwości finansowych z tym związanych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.