Przejdź do treści

Ubezpieczenia OC/NNW bez tajemnic

Każdy, kto posiada samochód zobligowany jest do wykupienia polisy OC. Dzięki niej w przypadku kolizji, czy wypadku to ubezpieczyciel pokryje koszty naprawy auta osoby poszkodowanej.

W Polsce istnieje wiele towarzystw ubezpieczeniowych, oferujących ochronę zarówno naszego pojazdu, jak i nas samych. By dobrać odpowiednie dla siebie rozwiązanie, warto rozważyć wszystkie możliwości.

Rok 2015 to zaostrzenie przepisów dotyczących wypłaty odszkodowań z OC, a tym samym nieznaczny wzrost kosztów wykupienia samej polisy. Informacji odnośnie najnowszych zasad zasięgnąłem w firmie „Strefa Ubezpieczeń Penso”, mającej swoją siedzibę w pawilonie „Tęcza” w  Tychach. Należy pamiętać, że każdy ubezpieczyciel kieruje się swoimi kryteriami – stąd widoczna różnica pomiędzy cenami OC w różnych firmach. Można jednak wyodrębnić kilka podstawowych czynników, które w dużej mierze warunkować będą cenę zakupionej przez nas polisy.

Bardzo istotny jest wiek kierowcy oraz data uzyskania przez niego prawa jazdy. Według policyjnych statystyk ponad 20% sprawców wypadków w Polsce to ludzie, którzy nie ukończyli jeszcze 25 roku życia. Nic dziwnego, że towarzystwa ubezpieczeniowe wolą dmuchać na zimne. Młodzi kierowcy zapłacą zatem więcej. Zniżki przy wykupieniu polisy OC przychodzą z czasem. Około sześciu lat bezwypadkowej jazdy zapewni nam maksymalną zniżkę, nawet do 60%.

Ubezpieczyciele przychylnym okiem patrzą na nowe, lub góra kilkuletnie auta. Z miejsca otrzymują one rabat, nawet w wysokości 20%. Kolejną kluczową kwestią jest pojemność skokowa silnika. W dobie „zdownsizingowanych”, ale odpowiednio doładowanych motorów to korzystne finansowo rozwiązanie – przynajmniej jeśli chodzi o polisę.

Przeważająca część firm ubezpieczeniowych zwraca także uwagę na markę i model pojazdu. Wiadomym jest, że OC trzyletniej Skody, a OC trzyletniego BMW będzie się od siebie różnić, szczególnie kiedy kupujemy ochronę dla samochodu usportowionego. Takie znacznie częściej uczestniczą w kolizjach, na co towarzystwa również biorą poprawkę.

Za brak ważnego OC zapłacimy karę. W 2015 roku będzie ona wynosić nawet 3500 złotych, jeśli nie wykupimy polisy przez więcej, niż 14 dni. A jak ubiegać się o odszkodowanie?  Przede wszystkim musimy zgłosić incydent organom ścigania policji, która całe zajście udokumentuje.  Następnie powinniśmy udać się do naszego ubezpieczyciela, pod warunkiem, że oferuje on usługę bezpośredniej likwidacji szkód – po rozpatrzeniu wniosku ma on 30 dni na zwrócenie nam kosztów naprawy pojazdu, chyba że niemożliwym jest w tym czasie ustalenie wszystkich okoliczności zdarzenia. W pozostałych przypadkach powinniśmy kierować się do ubezpieczyciela sprawcy.

uBEZPIECZENIA

Oprócz obowiązkowej polisy OC, istnieje także możliwość wykupienia tzw. „NNW” – to ubezpieczenie od trwałych następstw nieszczęśliwych wypadków. Obejmuje ono wszystkich podróżujących danym samochodem. Nie jest ważne, czy kierujący pojazdem ponosi odpowiedzialność za dane zdarzenie, czy też nie. Należy pamiętać, że ubezpieczenie NNW obejmuje nie tylko szkody powstałe w wyniku poruszania się autem. Wypłatę odszkodowania otrzymamy także w razie pożaru wewnątrz pojazdu, podczas wysiadania z niego, naprawiania, czy rozładunku towaru. W zależności od warunków umowy ubezpieczenie NNW może obejmować terytorium Polski, jak i inne kraje.

Pamiętajmy – zarówno polisa OC, jak i nieobowiązkowe NNW nie funkcjonują w sytuacjach, kiedy kierowca celowo uszkodził samochód,  poniósł uszczerbek na zdrowiu w wyniku jazdy po alkoholu, czy środkach odurzających. Odszkodowania nie otrzymamy także w przypadku zgubienia dokumentów, biżuterii, papierów wartościowych itd. O ile posiadanie polisy OC jest w Polsce obowiązkiem, warto także rozważyć wykupienie opisanego ubezpieczenia NNW. Doświadczenie podpowiada, że może przydać się ono w najmniej oczekiwanym momencie. Więcej informacji, a także konkretne oferty dopasowane do Waszych potrzeb, znajdziecie w siedzibie „Strefa Ubezpieczeń Penso”.

Tychy al. Jana Pawła II 5 (budynek metro) tel. 506 926 500 m@il: penso.metro@o2.pl

Tychy ul. Grota Roweckiego 42 tel. 509 489 882 m@il: penso.biuro@o2.pl

Tychy al. Niepodległości 188 (pawilon Tęcza) tel. 790 228 080 m@il: penso.tecza@o2.pl

[google_map src=”https://www.google.pl/maps/place/T%C4%99cza,+Aleja+Niepodleg%C5%82o%C5%9Bci+188,+43-100+Tychy/@50.1111697,19.0017858,18z/data=!3m1!4b1!4m7!1m4!3m3!1s0x4716b80093bd922b:0x30f0bb3ad4c415b9!2zU3DDs8WCZHppZWxjenkgRG9tIEt1bHR1cnkgVMSZY3ph!3b1!3m1!1s0x4716b800947ed069:0x943d6c525c0edc4d?hl=pl”]

 

Krystian Pomorski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.